באישור צה"ל

ממארס ועד יולי 23': מכתבי ההתרעה של אמ"ן לרה"מ נתניהו

ממארס ועד יולי 23': מכתבי ההתרעה של אמ"ן לרה"מ נתניהו
צה"ל אישר כי ראש הממשלה קיבל לפני 7 באוקטובר ארבעה מכתבי התרעה שונים מאגף המודיעין על "תפיסת הפגיעה בלכידות בקרב אויבינו". לשכת נתניהו הכחישה: "הטענה הפוכה מן האמת. לא היו במסמכים התרעה על כוונות של חמאס, אלא הערכות הפוכות לחלוטין" 
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל בין החודשים מארס ויולי 2023, ארבעה מכתבי התרעה שונים מאגף המודיעין. כפי שצה"ל אישר היום (חמישי) בתשובה רשמית לבקשת חופש המידע שהוגשה על ידי עמותת הצלחה, המכתבים נגעו לתפיסת הפגיעה בלכידות במדינת ישראל בקרב האויב, והשפעתה על ישראל ועל צה"ל בפרט. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "הטענה שנתניהו קיבל כביכול מחטיבת המחקר באמ"ן התרעות על התקפה אפשרית מעזה היא הפוכה מן האמת. לא רק שאין באף אחד מהמסמכים התרעה כלשהי על כוונות של חמאס לתקוף את ישראל מעזה, אלא שניתנת בהן הערכה הפוכה לחלוטין".

לדברי לשכתו של נתניהו, "שתי ההתייחסויות הבודדות לחמאס בארבעת המסמכים מציינות שחמאס לא רוצה לתקוף את ישראל מעזה ושפניו להסדרה. בהתייחסות הראשונה מ-19 במארס 2023 נכתב שאסטרטגיית חמאס היא 'הותרת רצועת עזה במדרון אחורי' ומיקוד המאבק בישראל בזירות אחרות. בהתייחסות השנייה מ-31 במאי 2023 אף הומלץ שעל ישראל להצטרף ל'טרנד הדה-אסקלציה האזורי' ו'לקחת צעד קדימה בהסדרה מול הרצועה והריבון החמאסי'. להערכה זו במסמכים שחמאס אינו מעוניין בהסלמה ומעוניין בהסדרה עם ישראל היו שותפים בעקביות כל גופי הביטחון, שאך טענו שחמאס מורתע". 

עוד נמסר כי "באשר לטענה המועלית במסמכים על ההשפעה השלילית של היעדר הלכידות בישראל על אויבינו - הרי ראש הממשלה בעצמו התריע על כך פעמים רבות בהקשר לתופעת הסרבנות. לדוגמה, ב-17 ביולי 2023 התריע ראש הממשלה כי ויכוח פנימי זה 'מכרסם בהרתעה מול אויבינו שיכולים בקלות להתפתות למעשי תוקפנות נגדנו'. עם זאת, ראש הממשלה צדק כשהזהיר את אויבינו שביום מבחן 'הויכוח הפנימי לא יפגע בנחישות ובעוצמה שלנו לפגוע בהם בכל עת שנדרש לכך'. כך היה וכך יהיה".

באמ"ן קיבלו אחריות על מחדל 7 באוקטובר ואמרו: "האגף אמנם כשל באחת המשימות המוגדרות של מודיעין להתרעת מלחמה, אך למרות הכישלון, האגף התאושש ופעל בהתאם לתוכניות ולהתארגנויות שבנה מבעוד מועד למקרה של מלחמה". לדברי אנשי הארגון, ההפתעה בראשית המלחמה העמידה אותם "במבחן קשה".

על אף הנאמר, הם טענו והדגישו כי המערך הצליח "להתאושש מההפתעה, להתגבר על הליקויים, לתקן את הדרוש ולהביא מודיעין רלוונטי לפעולה בזמן מספר חזיתות לחימה. מרכז המודיעין לתמרון, שהוקם לפני כמה שנים, התארגן ב-7 באוקטובר והחל לפעול בסוף אותו יום ולסייע לכוחות". 

הפופולריים