התקיפה ברפיח

הפרקליטה הצבאית הראשית: כ-70 חקירות מצ"ח נפתחו מתחילת המלחמה בגין אירועים שהעלו חשד לעבירות פליליות

הפרקליטה הצבאית הראשית: כ-70 חקירות מצ"ח מתחילת המלחמה
האלופה יפעת תומר-ירושלמי בהתייחסות לתקיפה ברפיח אמש: "פרטי האירוע עדיין מצויים בבדיקה, אנו מחוייבים למצותה" • מספר מדינות גינו באופן פומבי את הפעולה אמש ברפיח, שלפי דיווחים, פגעה במתחם העקורים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השריפה ברפיח
צילום: רויטרס

הפרקליטה הצבאית הראשית, האלופה יפעת תומר-ירושלמי, נאמה הבוקר (שני) בכנס לשכת עורכי הדין באילת והתייחסה לראשונה כבכירה בצה"ל, לתקיפה אתמול ברפיח. "מטבע הדברים, במלחמה בהיקף ובעצימות שכאלה, קורים גם אירועים קשים. פרטי האירוע עדיין מצויים בבדיקה, ואנו מחויבים למצותה עד תום", אמרה בתחילת דבריה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

היא הוסיפה: "צה"ל מצר על כל פגיעה בבלתי מעורבים במהלך המלחמה. במלחמה מתרחשים גם אירועים בהם עולה חשד להפרות של דיני הלחימה ופקודות הצבא. אולם, אלה הם חריגים שאינם מעידים על הכלל, ואין בהם כדי ללמד על מדיניות החורגת מן הדין. ההפך הוא הנכון – חשדות אלה נבדקים באופן יסודי ונחרץ".

הפרקליטה הצבאית ציינה כי עד כה נפתחו כ-70 חקירות מצ"ח בגין אירועים שהעלו חשד לעבירות פליליות בזמן המלחמה. "במסגרת חקירות אלו נמנות גם הטענות שהועלו ביחס לתנאי הכליאה במתקן המעצר "שדה תימן", ולמותם של עצורים תחת משמורת צה"ל.

גינויים, האשמות וקריאה להגנה על האזרחים: התגובות בעולם על התקיפה ברפיח

תגובות חריפות וגינויים נגד ישראל נשמעו בעקבות תקיפת חיל האוויר אמש ברפיח. הפלסטינים דיווחו במהלך הלילה על עשרות הרוגים ופצועים ולאחר מכן, צה"ל אישר כי הוא תקף באזור וכי מספר בלתי מעורבים נפגעו בתקיפה. בתקשורת הבין-לאומית, האירוע סוקר נרחבות. 

בחדשות הערב של רשת CBS האמריקנית פרסמו כתבה על בתי החולים ברצועת עזה, שנפתחו באירוע החדש ברפיח. ב-CBS הצביעו על כך שרק ארבעה בתי חולים לא עברו פשיטה או תקיפה ישראלית. בתאגיד השידור האוסטרלי, ABC, אמרו כי ייתכן ומדובר בתקיפה הנוראית בסוגה עד כה, כי נשים וילדים נשרפו בחיים ושאלו "האם יש דפוס של תקיפות ישראליות נגד סובייקטיביים הומניטריים בעזה?". עוד ציינו ב-ABC את שיגור הרקטות לגוש דן, ותהו אם יש קשר. בחדשות ערוץ 10 האוסטרלי דיווחו כי מנהיגי חמאס נהרגו בתקיפה הישראלית מן האוויר ברפיח ואילו בערוץ אל-ג'זירה באנגלית דיווחו: "ישראל הורגת עשרות פלסטיניים החוסים במחנה עקורים ברפיח".

ארגון ג'יי-סטריט, השדולה האמריקנית שמזוהה עם יהודים, הביע הלילה "מצוקה עמוקה" מהתמונות והדיווחים היוצאים מרפיח. "לא ניתן להמשיך במבצע ברפיח ללא מגננה ראויה לאזרחים המוצאים שם מקלט, ואלה המאולצים לנוס", נמסר מהארגון. בארגון היהודי אמריקני איפא"ק מסרו כי "התמונות היוצאות מרפיח הלילה מחרידות. זו תוצאה של האסטרטגיה הרשעית של חמאס להסתתר מאחורי אוכלוסייה אזרחית; הקהילה הבינ"ל חייבת להפעיל לחץ על חמאס לסיום המלחמה – לאלץ את ארגון הטרור להיכנע ולשחרר את החטופים".

משרד החוץ הירדני גינה גם הוא את התקיפה של צה"ל ברפיח אתמול בלילה. בהודעת משרד החוץ נכתב כי ירדן מגנה את "המשך פשעי המלחמה המכוערים של הכיבוש ברצועת עזה, האחרון שבהם תקיפת מחנה עקורים סמוך למטה של אונר"א" וכי זוהי התגרות בוטה בהחלטות בית הדין הבין-לאומי". משרד החוץ בקטר הגיב גם הוא לאירוע התקיפה ברפיח: "הפעולה פוגעת במאמצי התיווך כדי להגיע להסכם לחילופי שבויים".

שר החוץ של האיחוד האירופי בורל אמר היום כי יש ליישם את פסיקת בית הדין הבין-לאומי לצדק (ICJ) מהשבוע שעבר לגבי עזה. "ישראל ממשיכה בפעילות הצבאית אותה נתבקשה לחדול, מדינות האיחוד האירופי ידונו כיצד להתמודד עם יישום פסיקת ה-ICJ. אשים על הפרק את השקת משלחת האיחוד האירופי לסיוע בגבול רפיח". דבריו נאמרו בכניסה למטה האיחוד האירופי בבריסל, שם מכונסים שרי החוץ של מדינות האיחוד. מספר נציגים ממדינות ערב הוזמנו גם כן. 

שר החוץ הספרדי אלברס אמר כי האירוע ברפיח חמור שבעתיים בהינתן פסיקת בית הדין הבין-לאומי לצדק. סגן רה"מ ושר החוץ והביטחון של אירלנד, מיהאל אמר כי התגובה הישראלית להחלטתנו להכיר במדינה פלסטינית חרגה מהנורמה הדיפלומטית. "אנחנו ברורים בכוונתנו להמשיך ביחסים עם ישראל, ולקדם את מימוש פתרון שתי-המדינות. הצעדים נגד אירלנד לא יניעו אותנו מההחלטה להכיר בפלסטין", הוסיף מיהאל.

גם שרת החוץ של גרמניה, ברבוק, טענה: "פסיקת ה-ICJ לגבי עזה וישראל מחייבת, וכמובן שיש לכבדה. גרמניה תומכת ברעיון ההפעלה-מחדש של משלחת הא"א למעבר רפיח".

הפופולריים