סבא"א: לאיראן מאגר אורניום מועשר הגדול פי 30 ממגבלת הסכם הגרעין

סבא"א: מאגר האורניום של איראן - פי 30 מהסכם הגרעין
על פי דוחות, איראן ממשיכה להעשיר אורניום בקצה קבוע במטרה להגיע לדרגת נשק, בזמן שהדיונים על שיתוף הפעולה עם הסוכנות הוגדרו "תקועים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רויטרס
צילום: רויטרס

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מעריכה כי מאגר האורניום המועשר של איראן גדול פי 30 מהמגבלה שהוצבה לה בהסכם הגרעין בשנת 2015 - כך דווח היום (שני) בסוכנות הידיעות רויטרס על בסיס שני דוחות חסויים של הסוכנות. 

על פי הדוחות, איראן ממשיכה להעשיר אורניום בקצה קבוע במטרה להגיע לדרגת נשק. זאת, בזמן שהדיונים על שיתוף הפעולה עם הסוכנות הוגדרו "תקועים". ביחס להתחייבות של איראן לשיפור שיתוף הפעולה והרחבת סמכות מעקב הסוכנות משנה שעברה, נכתב בדוחות כי לא הייתה שום התקדמות בשנה האחרונה. 

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי צרפת, גרמניה ובריטניה לוחצות על קידום הצעת החלטה חריפה נגד איראן ותוכנית הגרעין שלה בדיון הבא של מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

גורם המעורה בפרטים מסר לכאן חדשות כי המדינות, שמכונות קבוצת E3, ידחפו לעמדה ואמירה איתנה יותר של הסוכנות לאנרגיה אטומית בנוגע לגרעין האיראני, בשל חוסר שיתוף הפעולה האחרון מצד איראן. עוד מסר הגורם כי כעת מתנהל משא ומתן על נוסח ההצעה. 

הגישה האירופית ביחס לאיראן עברה מהפך מאז שזו החלה לסייע לרוסיה, אולם האצת תוכנית הגרעין האיראנית והצהרותיהם של בכירים בטהראן על האפשרות שישקלו לפתח נשק גרעיני - הביאה את השלוש לדרוש מהסוכנות לומר אמירה משמעותית נגד איראן, תוך דרישה לקבל תשובות על תוכנית הגרעין שלה.

כמו כן, עד כה ארצות הברית נמנעה מדרישה לפעולות חריפות נגד איראן בסוכנות לאנרגיה אטומית, ואף הייתה גורם מרכזי ב"מיתון השפה בכל הצעת החלטה".

 

הפופולריים