ניר יצחק, זיקים, ארז וניר עם: לא נחזור לעוטף ב-1 ליולי

ניר יצחק, זיקים, ארז וניר עם: לא נחזור לעוטף ב-1 ליולי
חלק מהישובים בעוטף עזה הודיעו כי לא יחזרו להתגורר בהם בתאריך שנקבע על ידי הממשלה: "אנחנו לא רחוקים מרפיח, בקיבוץ יש קולות פיצוצים כל היום והלילה. זה לא מקום לילדים קטנים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שדרות ילדות
צילום: .

עוד ועוד קיבוצים ויישובים שפונו מעוטף עזה מצהירים: לא מוכנים לחזור ביולי כפי שנקבע. הקיבוצים והמושבים מפלסים, ניר יצחק, זיקים, ארז, ניר עם החליטו שהם לא מתכוונים לחזור לעוטף עזה ב-1 ליולי. מרטין חבר קיבוץ מפלסים אמר היום (שלישי) לכאן חדשות: "הבטיחו לנו מרכיבי ביטחון, כמו מוצב צבאי ותיקון מיגון בבתי הילדים – לא התחילו בזה אפילו".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

חברי קיבוץ מפלסים היו הראשונים להודיע שלא יחזרו. מרטין חבר הקיבוץ הוסיף: "אף אחד לא מדבר איתנו. יש לנו שני גני ילדים לא ממוגנים ויש לנו בתי ילדים וגנים עם דלתות לא ממוגנות. אף אחד לא התחיל להתעסק בזה".

קיבוץ ניר יצחק החליט לקחת יוזמה ולפרסם בעצמו שחברי וחברות הקיבוץ מחפשים בית. הילה ברדיצ'בסקי מניר יצחק אמרה: "חשבנו בתמימות לפרסם את זה, לראות איזה תגובות נקבל וקיבלנו הרבה מאוד תמיכה. לחזור הביתה זה הדבר הכי טוב שיכולנו לעשות אבל אנחנו לא רחוקים מרפיח, בקיבוץ קולות פיצוצים כל היום והלילה, זה לא מקום לילדים קטנים".

אלון אלשייך מניר עם הסביר כי תושבי הקיבוץ מעוניינים לחזור אבל, "בשביל שנוכל לחזור אנחנו רוצים לקבל אפשרות להישאר עוד שנה כדי לבנות ולהשתקם, השנה תהיה מאוד קשוחה זיכרונות ומאורעות בעיקר לילידם, רוצים עוד יציבות".

משרד האוצר קבע בחודש פברואר כי תושבי עוטף עזה יוכלו לחזור לבתיהם החל מחודש מרץ ומי שיבחרו להישאר בבתי המלון יוכלו לשהות בהם עד 1 ביולי. בשדרות חזרו לעיר 28 אלף בני אדם, שמהווים יותר מ-80% מתושבי שדרות. ב-3 למרץ נפתחה מחדש מערכת החינוך בשדרות עם חזרת התושבים לעיר, אך גם בקרב תושבי שדרות יש כעס על כך שחזרו בעוד המלחמה מורגשת היטב בעיר.

ממנהלת תקומה נמסר: "מנהלת תקומה עומדת בקשר רציף עם קהילת מפלסים וזיקים ומכירה את העניין. מדובר בהחלטת ממשלה לכן הנושא נמצא בטיפול מול הגורמים הרלוונטים בממשלה".

מצה"ל נמסר: "צה"ל נמצא בקשר שוטף עם הנהגת הקהילה ומפקד פיקוד העורף צפוי לקיים עמם מפגש נוסף בשבועות הקרובים. ביטחון התושבים הוא העיקרון שמוביל את צה״ל בהחזרת התושבים לבתיהם. חזרת התושבים ליישובים מתבצעת בכפוף להערכות המצב המתעדכנות ונתונה להחלטת הפרט. נדגיש כי החזרה מבוצעת באופן הדרגתי, בהתאם למוכנות התשתיות, מרכיבי הביטחון ובכפוף לרצון הקהילה".

"תהליך השלמת מרכיבי הביטחון הינו תהליך ממושך. נכון לעת הזו, צה״ל סגר את הפרצות בגדר, אימן את כיתת הכוננות וסיפק לה ציוד לחימה. בימים אלו, נבחנים אמצעים טכנולוגיים על מנת לספק מענה משלים למרכיבי ההגנה ביישובים. עם סיום הבחינה, יותקנו האמצעים שיימצאו מתאימים. בעניין שיפוץ המרחבים המוגנים בגני הילדים, תהליך זה צפוי להסתיים טרם חזרת התושבים לקיבוץ".

הפופולריים