זו שיטת הפעולה

המוסד חושף: איראן עומדת מאחורי הפיגועים נגד שגרירויות ישראל בשוודיה ובבלגיה

המוסד: איראן אחראית לפיגועים בשגרירויות בשוודיה ובבלגיה
בחקירה בינלאומית נחשף כי המשטר בטהראן ניצל סכסוכים בין ארגוני פשיעה והסתתר מאחוריהם | כך פועלת איראן נגד יעדים ישראליים ויהודיים באירופה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רימון היד בפיגוע החבלה בשוודיה
צילום: .

בעוד חודשיים ייפתחו המשחקים האולימפיים בפריז והיום (חמישי) המוסד חשף כי איראן ממשיכה לקדם פיגועים נגד יעדים ישראליים באירופה. על פי חקירת הארגון וגורמים בינלאומיים נוספים איראן עומדת מאחורי הפיגועים נגד שגרירויות ישראל בשוודיה ובבלגיה. על פי חקירת המוסד, המשטר האיראני מכווין ארגוני פשיעה באירופה לפעול נגד יעדים ישראליים ביבשת אירופה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

כך למשל, בסוף השבוע האחרון הושלכו שני רימונים לעבר שגרירות ישראל בבלגיה, לא היו נפגעים או נזק שנגרם. על פי המוסד "זו איננה הפעם הראשונה מאז החלה המלחמה שאיראן ושלוחיה מנסים לפגוע ביעדים המזוהים עם ישראל וניכרת עליית מדרגה בהיקף המאמצים האיראנים".

מאפייני ניסיון הפיגוע בבלגיה, בפרט הבחירה בשגרירות ישראלית והממצאים שאותרו בשטח, בהם שימוש באמצעי לחימה מסוג רימון, הזכירו ניסיון פיגוע קודם שהתרחש בינואר השנה מול שגרירות ישראל בשוודיה, גם בו הושלך רימון לעבר מבנה השגרירות הישראלית בשטוקהולם ולא נגרם נזק מאחר שהרימון לא התפוצץ.

כך פועלת השיטה האיראנית

האירוע בשוודיה הוביל לפתיחת חקירה בינלאומית, במעורבות גופי מודיעין וביטחון אירופאיים. בזכות חומרי החקירה מהזירה לצד מידע שעלה בחקירות החשודים, החשידו הרשויות את ארגון הפשע השבדי FOXTROT כמי שעומד מאחורי הפעילות מטעם איראן.

הארגון FOXTROT הוא ארגון הפשיעה הגדול במדינה, שחבריו פועלים בה באופן נרחב ובמדינות נוספות באירופה, ואחראים בין השאר לאירועי רצח וסחר בסמים בהיקפים נרחבים.

עוד חשפה החקירה כי עבריין כבד בשם רוא מג'יד, אזרח שוודי ממוצא כורדי, העומד בראש ארגון הפשע FOXTROT, והוא מבוקש על ידי האינטרפול, נמצא זה חודשים תחת חסות איראן ומופעל על ידי ארגוני הטרור האיראנים לקידום פיגועים נגד יעדים באירופה, בדגש על יעדים ישראליים ויהודיים.

מג'יד, המכונה בכינוי 'השועל הכורדי', גויס על ידי ארגוני הטרור האיראנים לאחר שנמלט אליה בספטמבר 2023 מטורקיה והצליח לחמוק מרשויות החוק הבינלאומיות כולל ניסיון מעצר שלו על ידי כוחות הביטחון העיראקים שכשל. גיוס גורמים פליליים כבדים לטובת פיגועים ופעילות טרור היא שיטת פעולה מוכרת של גופי הטרור באיראן, המבקשים להימנע מקישור מדינתי לטרור.

מהמידע שעלה בחקירה המתמשכת ניתן לחשוף כי מג'יד נעצר באיראן על ידי גופי הביטחון המקומיים, ובדומה לגורמים פליליים נוספים הנמלטים מאימת החוק, גם הוא גויס לעבוד עבור גופי הטרור באיראן ולקדם מטעמם פיגועים ופעילות אלימה מחוץ לאיראן - בתמורה לשחרורו ממאסר ממושך בכלא האיראני.

למעשה, זה מספר חודשים, מקדם מג'יד בשלט רחוק מאיראן ניסיונות פיגוע ברחבי אירופה על בסיס הפעלה של תשתיות פליליות ומופעליו בארגון הפשע FOXTROT ואחרים.

עוד פיגוע בהכוונת איראן אירע בשוודיה ב-17 במאי. כמה נערים צעירים נעצרו, חלקם ממוצא איראני, לאחר שעל פי החשד ירו לעבר השגרירות הישראלית. בחקירה שבוצעה בשטח לאחר הירי עלה מידע הקושר את החבורה לכנופיה פלילית בשם RUMBA שבראשה עומד גורם בשם אסמאעיל עבדו, המוכר כיריבו הפלילי של רוא מג'יד, ראש ארגון הפשע FOXTROT.

איסמעיל עבדו

מכלל החקירות עולה כי שתי כנופיות פשיעה אלו, FOXTROT ו-RUMBA אחראיות באופן ישיר לשלל פעילויות אלימות וקידום טרור בשוודיה וברחבי אירופה, שמקבלות את המימון וההכוונה ישירות מאיראן, וכי פעילותם מפוקחת באופן הדוק על ידי גופי הביטחון והאכיפה באירופה.

גורמים במטה לביטחון לאומי הוסיפו כי "אין שינוי ברמות אזהרות המסע במדינות השונות, רמות אלו משקפות את רמת האיום לכל מדינה. מאמצי הסיכול נמשכים כל העת בכל מקום שנדרש, גם בימים אלו".

הפופולריים