תיעודים

11 פצועים בשריפות בצפון, האש בק"ש נבלמה, הושגה שליטה בעמיעד

11 פצועים בשריפות בצפון, האש בק"ש נבלמה
נתניהו קיים הערכת מצב עם גורמים ביטחוניים והרשות הארצית לכבאות והצלה • השר בן גביר, האחראי על שירותי הכבאות, נכח במופע הצדעה בבריכת הסולטן בזמן שהאש משתוללת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפה בקריית שמונה
צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

הירי הכבד אתמול (שני) לעבר הצפון הוביל לשריפות ביותר מעשרת אלפים דונם. בקריית שמונה כוחות הכיבוי בלמו את האש ומנעו את התפשטות השריפה לבתים. בעמיעד הגיעו צוותי הכיבוי לשליטה בשריפה.

הצטרפו לשידור בכאן רשת ב

משעות הצהריים אתמול השתוללה שריפה בקריית שמונה, תשעה צוותי כיבוי פועלים בעיר, האש נאחזה בגגות הבתים שהחלו לעלות באש. בשכונות הצפוניות בבימת תל חי, כמה בתים כבר נשרפו. כביש 90 בין קריית שמונה למטולה נסגר לתנועה, כביש 85 נפתח לתנועה לאחר שעות רבות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

משלכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוא קיים הערכת מצב עם ראשי זרועות הביטחון לגבי ההתפתחויות בצפון הארץ; וקיבל תמונת מצב מהרשות הארצית לכבאות והצלה על הפעילות לכיבוי השריפות.

דובר צה"ל מסר כי שישה לוחמי מילואים נפצעו קל משאיפת עשן, במסגרת השתתפות הכוחות במאמצים לכיבוי השריפות. "לוחמי גדוד הכבאות של פיקוד העורף פועלים בשטח ומסייעים לכוחות הכיבוי. הכוחות השיגו שליטה על מוקדי השריפות, ובשלב זה לא נשקפת סכנה לחיי אדם".

מבית החולים זיו נמסר: "חמישה אזרחים שנפגעו קל הובאו למרכז לרפואה דחופה, לאחר שנטלו חלק בכיבוי השריפה בסמוך לעמיעד. מדובר בפגיעות קלות כתוצאה משאיפת עשן. הפצועים עוברים סדרת בדיקות וישוחררו בהמשך".

רב טפסר אייל כספי, נציב כבאות והצלה ישראל, דיבר בתוכנית חדשות הלילה עם עקיבא נוביק: "האירוע באזור עמיעד לא בשליטה וכרגע לא מסכן באופן מיידי אף אחד מהישובים. נערכים לעבודה עם אור ראשון עם מטוסים – תוך כדי התחשבות באירועים ביטחוניים. הכשרנו אלפי צוותים שיוכלו להתמודד בשעת מבחן".

בתוך כך, בזמן שהשריפות בצפון משתוללות, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, האחראי על שירותי הכבאות, השתתף במופע הצדעה בבריכת הסולטן בירושלים. את המופע ארגן שר המורשת עמיחי אליהו - "מופע הצדעה לגיבורי הרוח והנפש".

כמו כן, שמונה צוותי כיבוי מכלל תחנות מחוז צפון פועלים לבלימת התפשטות השריפה סמוך לעמיעד, שבעה צוותי כיבוי נוספים בדרך. המשטרה חסמה את כביש 85 לשני הכיוונים והוכרזה פקודת אש - סיוע חוצה מחוזות עם כבאיות. כוחות כיבוי פועלים גם בהר אדיר עקב נפילות, בקרן נפתלי פועלים עוד חמישה צוותי כיבוי.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר תקף: "מה שקורה כעת בצפון זו פשיטת רגל. ניהול מופקר של קבינט הקונספציה, המשך ישר למדיניות ההכלה והמידתיות, מדיניות שהביאה במישרין ל-7 באוקטובר. במקום להתרפס בפני החמאס, הגיע הזמן שלבנון כולה תבער".

מהמשטרה נמסר כי הוקם חפ"ק משולב של כוחות הביטחון וההצלה שפועלים במקום, בהתאם להערכת מצב שבוצעה בין הגופים בשטח. בתוך כך, פונו מספר בתים מתושבים שנשארו בקריית שמונה בקו ראשון לשטחים פתוחים. המשטרה עסוקה בפינוי הבתים והכוונת התנועה. שוטר נפצע באורח קל מזכוכיות כאשר חילץ אנשים מביתם.

שיגורי חיזבאללה החלו הבוקר עם נפילות באזור הר אדיר שבגליל המערבי. לאחר מכן, כטב"ם נוסף התפוצץ ויורט באזור כרם נפתלי, ושריפה השתוללה מעל צומת כוח. בהמשך חיזבאללה שיגר מטח כבד של כ-30 רקטות לכיוון זעורה, מה שהוביל לשריפה נוספת, וזאת בשל תנאי מזג האוויר הקשים. היו נפילות גם באזור שתולה, ללא נפגעים.

שני שיגורים זוהו הערב גם לכיוון שלומי, הם נפלו בשטחים פתוחים, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. צה"ל הגיב בירי תותחים אל מקורות הירי. קודם לכן, זוהו בדרום הגולן שתי מטרות אוויריות שחדרו מסוריה. גם הן נפלו בשטחים פתוחים וגרמו לִדליקות. לא דווח על נפגעים. 

כמו כן, צה"ל חיסל בכיר בחיזבאללה, שהיה פעיל מרכזי במערך ההתעצמות של הארגון. ביומיים האחרונים עלו באש אלפי דונם בגולן ובגליל כתוצאה מירי מלבנון, עם שרידי רקטה שנפלה אמש ברכס רמים והובילה לשריפת ענק בין מרגליות לקריית שמונה, ויערות נפתלי.

 

הפופולריים