לא חזר משדה הקרב

לחם בעזה כחצי שנה, אובחן כפוסט טראומתי, קיבל צו 8 נוסף - ושם קץ לחייו

אובחן כפוסט טראומתי, קיבל צו 8 נוסף - ושם קץ לחייו
אלירן היה נהג D9 שנלחם מתחילת המלחמה. כלל פניותיו לצה"ל ולמשרד הביטחון נענו בשלילה, וזמן קצר לאחר שחרורו מהמילואים - קיבל צו 8 נוסף. אביו דורש שייקבר בקבורה צבאית: "הצבא לקח אותו - הצבא צריך לדאוג לקבורתו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלירן מזרחי
אלירן מזרחי צילום: -

אלירן מזרחי, לוחם מילואים בחיל ההנדסה הקרבית שלחם ברצועת עזה מ-7 באוקטובר, שם קץ לחייו בירייה ביום שישי האחרון - יומיים לפני שהיה אמור לחזור להילחם ברפיח. הסיפור פורסם היום (ראשון) לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מזרחי, בן 40, הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים. הוא גויס למילואים בתחילת המלחמה בצו 8 ושימש כנהג D9. הוא חווה את טראומת הקיבוצים בעוטף ובהמשך נכנס לרצועת עזה, שם פינה לוחמים פצועים, ספג עשרות טילי נ"ט, נתקל במארבים של מחבלים, ירי נשק קל, מטענים ומוקשים. כל זאת, כשהוא מפנה את הדרך יחד עם נהגים נוספים עבור הלוחמים. אלירן ויתר הנהגים סללו צירים, סילקו מטעני חבלה והשמידו מבנים ממולכדים ופירי מנהרות.

לאחר חצי שנה של לחימה חזר אלירן הביתה. הוא אובחן כסובל מפוסט-טראומה ולמרות זאת ביקש להמשיך לשרת במילואים. זמן קצר לאחר ששוחרר מהמילואים, קיבל צו 8 נוסף, והיה אמור להתייצב בשנית היום. כעת, משפחתו דורשת שייקבר בקבורה צבאית. "הצבא לקח אותו והצבא צריך לדאוג לקבורתו. אנחנו לא נקיים הלוויה שהיא לא צבאית, הוא נשאר בעזה גם כשהיה בבית והתכונן לצאת היום למילואים בצו 8", אמר אביו. 

כלל הפניות של אביו של אלירן לצבא ולמשרד הביטחון נענו בשלילה, בטענה כי אלירן לא היה חייל בשירות סדיר או במילואים בעת ששם קץ לחייו. עוד סיפר אביו כי עם סיום המילואים בחודש אפריל אלירן אמנם הגיע הביתה אבל "נשאר בעזה" - הוא התעורר בלילות, לא ישן, לא חזר לעבודתו, אחז בנשק ואיים. "חשבתי שזה אולי יעזור", אמר אביו לגבי ההכרה בו כפוסט-טראומתי. 

"קיים קשר ישיר בין מותו לתנאי שירותו"

עורך הדין המייצג את משפחתו של אלירן, אליוסף שחר, מסר: "הגיע הזמן שהמדינה תכיר בכך שלוחמים נופלים גם אל מחוץ לשדה הקרב עצמו ותביא את אלירן לקבורה צבאית, מכבדת והולמת את שירותו והקרבתו למען אזרחי המדינה. אופי שירותו המבצעי של אלירן, הוא זה שחרט את נפשו ועל כן יש לקבוע כי קיים קשר נסיבתי ישיר בין מותו של אלירן לתנאי שירותו, בהתאם לחוק משפחות חיילים שנספו במערכה".

גם חבר הכנסת אלמוג כהן מעוצמה יהודית קרא לשר הביטחון, שר הרווחה ויו"ר ועדת הרווחה, להכיר באלירן כחלל צה"ל. "את אלירן ופלוגתו פגשתי בביקור בכפר הנופש באשקלון, הכרתי אנשים אידיאולוגים שעזבו הכל והתייצבו לדגל. החובה המוסרית שלנו כמי ששלחו אותו ואת חבריו לקרב, היא לעמוד איתן מאחוריהם בטוב וגם ברע".

הפופולריים