הכדור עבר למגרש המדיני

ההערכות בישראל: הפעולה הצבאית ברפיח תסתיים בעוד שבועיים

ההערכות בישראל: הפעולה הצבאית ברפיח תסתיים עוד שבועיים
לפי ההערכות, הפעולה תסתיים אחרי שרוב האוכלוסייה האזרחית פונתה. בתום פעילות צה"ל, אם לא תהיה עסקה, הדרג המדיני יידרש להחליט אם הזירה הדרומית היא המרכזית או הזירה הצפונית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צה"ל ברפיח
צילום: דובר צה"ל

בישראל מעריכים שהפעולה ברפיח תסתיים בעוד שבועיים אחרי שכל האוכלוסייה האזרחית כבר פונתה, ותוהים מה השלב הבא. כפי שדווח היום (שישי) בחדשות שישי בכאן 11, מעט מאוד אזרחים נותרו ברפיח וכמעט כולם התפנו מהעיר, כולל ממרכזה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

צה"ל צפוי לסיים את הפעולה ברפיח בעוד כשבועיים, ואחר כך אם לא תהיה עסקה, הדרג המדיני יידרש להחליט על הצעדים הבאים - האם להשאיר את רצועת עזה כזירה עיקרית ואת הצפון כזירה משנית, או ההפך.

גורמים ביטחוניים בכירים בישראל מעריכים כי זה עניין של כמה שבועות עד שהפעולה ברפיח תסתיים. לדבריהם, הגענו לצומת משמעותי: "נגיע לסיום שלב ב' בעזה, המצב הנוכחי שיש לנו חטופים ואין אלטרנטיבה לחמאס הופך את שלב ב'- מהצלחה לכישלון", אמרו.

הגורמים הוסיפו: "אנחנו בפלונטר, יש חטופים ולא הצלחנו להקים אלטרנטיבה לחמאס. להגיד למוטט את החמאס זו לא מדיניות, דרושה תוכנית מדינית אזורית. בסיום שלב ב' נשמור שליטה במסדרון נצרים, ציר פילדלפי ומעבר רפיח. גם כשצה"ל יסיים את הפעילות".

עם זאת, גורם מדיני בכיר אמר: "אף מנגנון לא ירצה להיכנס לרצועה כל עוד חמאס לא מחוסל. אנחנו משיגים הישגים שחשובים למשא ומתן. למלחמה יש מחיר. צריכים לעמוד איתן בשמונה חזיתות שנבנו מאז המהפכה האיראנית ב-1979".

הגורמים הביטחוניים ששוחחו עם מקביליהם המצריים אמרו שהמצרים הבטיחו לעבוד על פתרון על מרחב פילדלפי. "יש שם עשרות מנהרות, מסועפות יותר, מורכבות יותר וממוקשות יותר מאשר בתוך הרצועה". לפי המצרים הם יהיו מוכנים לעבוד על פתרונות כאלה רק כשתהיה הפסקת אש.

הפופולריים