צרפת, גרמניה ובריטניה: מודאגות מפעילות הגרעין האיראנית

צרפת, גרמניה ובריטניה: מודאגות מפעילות הגרעין האיראנית
בהודעה שפרסם משרד החוץ הצרפתי גינו המדינות את הפעולות האחרונות של איראן להרחבת הפעילות הגרעינית שלה והכריזו כי הן מחויבות למנוע מטהראן נשק גרעיני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני באיראן
כור גרעיני באיראן צילום: AP Photo/Vahid Salemi

בהודעה שפירסם היום (שבת) משרד החוץ הצרפתי, נמסר כי ממשלות צרפת, גרמניה ובריטניה מגנות את הפעולות האחרונות של איראן כפי שדווחו על ידי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, סבא"א, אשר מטרתן להרחיב את תוכנית הגרעין.

על פי ההודעה, ההחלטה האיראנית להרחיב את הייצור במתקן התת קרקעי בפורדו מדאיגה את הממשלות במיוחד. המדינות הכריזו כי הן מחויבות להמשיך ולפעול לפתרון דיפלומטי שיימנע מאיראן את המשך פיתוח הנשק הגרעיני.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

דיפלומטים מערביים אמרו בשבוע שעבר לכאן חדשות כי מדינות אירופה ה-E3 - בריטניה, צרפת וגרמניה - עבדו "שעות נוספות" כדי ללחוץ על מדינות החברות במועצת הנגידים של סבא"א לתמוך בהצעת הגינוי לאיראן ובדרישה לקבל תשובות על תוכנית הגרעין שלה. זאת, כשמטרתם הייתה לקבל רוב גדול ככל שניתן, של תומכים בהצעה. 

הדיפלומטים המערביים הוסיפו: "השעון מתקתק כעת לאחור לקראת הדיון הבא שיתקיים בתוך חודשים ספורים. אם עד אז איראן לא תספק תשובות לגבי התהיות שלנו על תוכנית הגרעין שלה, האתרים החשודים והממצאים החשודים - ייתכן והסוגייה האיראנית תעבור למועצת הביטחון".

החלטת הגינוי קיבלה גם את תמיכת ארצות הברית, שהביעה אליה התנגדות בתחילה. מדובר בצעד דרמטי של החברות בסוכנות לאנרגיה אטומית מול איראן, שכן הן שנמנעו מצעד כזה זמן רב.

גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות כי מאחורי הקלעים, ישראל פעלה כדי לדחוף ולקדם את ההחלטה. שר החוץ כ"ץ שוחח בנושא עם עמיתיו מצרפת בריטניה וגרמניה. לאחר ההחלטה צייץ: "אסור לנו לעצור כאן".

הפופולריים