מבוכה בצמרת

8200 או אוגדת עזה? מי אחראי על המסמך שחשף את תוכנית חמאס

חילופי האשמות בנוגע לאחריות על המסמך המודיעיני על 7.10
למרות חשיבות המסמך, ב-8200 לא הפיקו מסקנות ברורות ממנו. מנגד, איש מודיעין באוגדה ידע על המסמך, אך לא העביר לבכירים הרלוונטיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלים של חמאס מנסים לחדור לאחד מיישובי העוטף
צילום: .

יחידת 8200 ואוגדת עזה מאשימות זו את זו בנוגע לאחריות הטיפול במסמך המודיעיני שנחשף בכאן חדשות שתיאר את מתקפת 7 באוקטובר. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לפי מקורות בצה"ל, יחידת 8200 הפיצה את המסמך ב-19.9.23 והעבירה אותו למערכות, אך למרות חשיבותו, אנשי היחידה לא עיבדו אותו למסמך עם מסקנות ברורות ולא הפיצו אותו לגורמים הבכירים הרלוונטיים. איש מודיעין באוגדת עזה גילה את המסמך ב-1 באוקטובר, תיאר אותו כ"משמעותי מאוד", ואף פנה ל-8200 להסקת מסקנות ברורות מהמסמך - אך הדבר לא נעשה.

עם זאת, אותו איש מודיעין לא העביר את המסמך לקצין המודיעין של האוגדה אלא לגורמים פחות בכירים, למרות שידע שבכירי האוגדה לא נחשפו למסמך. להבנתנו, המסמך כן הסתובב בין מפקדים ב-8200 ואוגדת עזה - אך לא הועבר לבכירים ביותר. בצה"ל אמרו שכלל השאלות הקשות שעולות כתוצאה מהפרסום, יעלו במסגרת ועדות הבדיקה הפנימיות. 

המסמך שחובר באוגדת עזה מראה כי צה"ל ומערכות המודיעין ידעו על תוכנית חמאס לפשוט על ישראל. גורמי ביטחון סיפרו לכאן חדשות כי המסמך היה מוכר לצמרת המודיעין, ולכל הפחות לזו של אוגדת עזה, אך הפרסום היום מפריך את הטענות הללו.

תגובת דובר צה"ל: "האירוע מתוחקר כחלק מאירועי ה-7 באוקטובר ומה שקדם להם".

הפופולריים