דיווח: זו התוכנית של גלנט ל"יום שאחרי" ברצועת עזה

דיווח: זו התוכנית של גלנט ל"יום שאחרי" ברצועת עזה
שר הביטחון דן בביקורו בוושינגטון בתוכנית שבמסגרתה כוח בינלאומי בהשתתפות ארצות הברית ומדינות ערביות מתונות ינהלו את הרצועה ויעבירו בהדרגה את השליטה לכוח פלסטיני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח'אן יונס, רצועת עזה
ח'אן יונס, רצועת עזה צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90

במאמר דעה שפורסם היום (שישי) בוושינגטון פוסט סקר העיתונאי דיוויד איגנשיוס את ביקורו של שר הביטחון גלנט בוושינגטון. לפי איגנשיוס, גלנט דן עם בכירי הממשל בתוכניות המעבר בעזה ליום שאחרי המלחמה. התוכנית המפורטת בה דן גלנט תוכל להתקדם גם אם חמאס ימשיך לדחות את ההצעות להפסקת אש.

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

התוכנית שנידונה בוושינגטון תפוקח על ידי ועדת היגוי בראשות ארצות הברית ושותפות ערביות מתונות. הכוח הבינלאומי שעשוי לכלול חיילים ממצרים, ירדן, האמירויות ומרוקו, יפקח על הביטחון, בעוד חיילים אמריקנים ינהלו את הפן הפיקודי והלוגיסטי מחוץ לעזה - ככל הנראה במצרים.

המטרה היא להעביר בהדרגה את האחריות על הביטחון המקומי לכוח פלסטיני. גורמים אמריקנים הביעו תמיכה בתוכנית של גלנט, אך ממשלות ערביות אמרו כי לא יתמכו בה אלא אם הרשות הפלסטינית תהיה מעורבת ישירות.

התוכנית תיושם בשלבים, מצפון הרצועה ועד לדרומה, תוך שיפור בתנאים שיאפשרו אותה. הנחת התוכנית היא שהיכולות הצבאיות של החמאס צומצמו במידה מספקת, כך שלא יוכל לבצע תקיפות בקנה מידה גדול.

בביקורו דן גלנט גם במאמצים למניעת מלחמה עם לבנון. גורם אמריקני אמר כי כל החלקים מתקיימים, לסיום המלחמה בעזה ולמניעת מלחמה בלבנון, שני המכשולים הם נתניהו וסינוואר המתחבא במנהרות ומעדיף למות מתחת לאדמה מאשר להתפשר.

בתוך כך, אתמול פרסם עיתון אלאח'באר הלבנוני מפי "מקורות ביטחון בעזה", שהשב"כ פועל כבר כמה חודשים למצוא חלופות מקומיות שיהיו מסוגלות לקבל על עצמן את המשימה של חלוקת סיוע ברצועה ללא שיתוף פעולה עם חמאס.

המקורות ציינו, ששב"כ יצר קשר ועדיין מנסה ליצור קשר, מזה חודשים, עם עשרות משפחות גדולות, וביקש מהן לשתף איתו פעולה כדי לנהל את ענייני השבטים שלהם, אך נתקל בסירוב של כל המשפחות.

המקורות הבהירו, שקצינים ישראלים יצרו קשר עם משפחות בעזה וביקשו מהן להתכונן לשוב לבתיהם בצפון הרצועה דרך מחסום נצרים, בתנאי שראשי המשפחות הללו יקבלו על עצמם את משימת חלוקת הסיוע במקום חמאס, אך גם כאן הוא נתקל בסירוב. העיתון דיווח שמשפחת אלע'ול הודיעה שלא תשתף פעולה עם צה"ל בניהול הרצועה.

הפופולריים