הארכת שירות החובה

הדרישה של ראש הממשלה והמחלוקות בין גלנט וסמוטריץ'

הדרישה של ראש הממשלה והמחלוקות בין גלנט וסמוטריץ'
משרד הביטחון ומשרד האוצר דנים במספר השנים עליהן יחול החוק. נתניהו הורה להגיע להבנות בנושא בשבועיים הקרובים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חן שימל, פלאש90
צילום: חן שימל, פלאש90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לשר הביטחון יואב גלנט ושר האוצר בצלאל סמוטריץ', להגיע להסכמות סביב חוק הארכת שירות החובה בשבועיים הקרובים. כך פורסם היום (שני) בתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי 

המחלוקות בין המשרדים נוגעות לשתי סוגיות מרכזיות. ראשית, גלנט רוצה שהארכת השירות הסדיר ל-3 שנים תקבע בהוראת שעה לעשר שנים, זאת לטובת בניין הכוח של צה"ל.

באוצר לעומת זאת מוכנים כי הוראת השעה תיקבע ל-5 שנים בלבד, זאת מכיון שלהארכת השירות הסדיר תהיה השלכה כלכלית והשפעה על המשק.

שנית, במשרד האוצר רוצים שההארכת השירות הסדיר תהיה דיפרנציאלית לפי תפקידים. כלומר, חיילים שאינם קרביים ישרתו פחות ויקבלו פחות משכורת בהתאם.

במשרד הביטחון אומרים שאפשר יהיה לדבר על הרעיון הדיפרנציאלי רק בעוד שנתיים או שלוש, כשיתברר אם אכן יש מספיק כוח אדם גם במקצועות שהם לא מקצועות לחימה.

במשרד הביטחון והאוצר צפויים לקיים ישיבות עבודה בימים הקרובים כדי לנסות להגיע להסכמות.

אתמול קיימה הממשלה דיון בהצעת מערכת הביטחון להאריך את שירות המילואים ואת שירות החובה בצה"ל לשלוש שנים. השרים קיבלו סקירה בנושא זה, ואף בעניין שינויים נוספים בחוק המילואים משר הביטחון יואב גלנט.

בחודש פברואר, הודיע צה"ל כי בעקבות המלחמה צה"ל הוא יוזם תוכנית מקיפה בשירות המילואים והסדיר שעיקריה: הכפלת מספר ימי המילואים, העלאת גיל הפטור מגיל 40 לגיל 45 ותשלום גמול חדש ללחימה מבצעית. עוד הוחלט כי השירות הסדיר יוארך ל-36 חודשים לחיילים וחיילות ויינתנו על כך פיצויים ומענקים מיוחדים.

הפופולריים