מתקרבים להסכם?

סמוטריץ': לא נהיה חלק מעסקת כניעה לחמאס

סמוטריץ': לא נהיה חלק מעסקת כניעה לחמאס
יו"ר הציונות הדתית הכריז בישיבת הסיעה: "העסקה הזאת היא תבוסה והשפלה של ישראל וניצחון של סינוואר", שלטענתו תוביל לאלפי נרצחים בטבח נוסף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מחזיק בתמונתו של יחיא סינוואר בישיבת הסיעה
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מחזיק בתמונתו של יחיא סינוואר בישיבת הסיעה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר היום (שני) בישיבת סיעתו: "לא נהיה חלק מעסקה של כניעה לחמאס". לדברי סמוטריץ', שהחזיק בידו תמונה של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר שהשתחרר בעסקת שליט, העסקה "תגזור למוות את דינם של 90 חטופים וחטופות שאינם חלק מהעסקה ותביא לאלפי נרצחים שימותו בטבח הבא של סינוואר וחמאס".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

דבריו של סמוטריץ' בישיבת הסיעה

"אדוני ראש הממשלה" פנה סמוטריץ' לנתניהו, "זה לא הניצחון המוחלט. זה הכישלון המוחלט. עם ישראל, המשפחות השכולות ולוחמי צה"ל דורשים ניצחון. אסור לנו לאכזב אותם. אסור לנו לסכן את המדינה".

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

יועצו של הנשיא ביידן לענייני המזרח התיכון, ברט מקגורק, צפוי להגיע מחר לישראל לפגישות עם בכירים ישראלים ברקע התקדמות המגעים לעסקה. הוא עתיד לפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון יואב גלנט.

מקגורק יגיע לארץ לאחר שיששתף בפגישות בקהיר יחד עם ראש השב"כ רונן בר שיצא היום למצרים כדי לדון על ההסדרים במעבר רפיח במסגרת שיחות המשא ומתן. מחרתיים ייצא ראש המוסד ברנע בראש משלחת לקטר כדי לפגוש את ראש הממשלה הקטרי, ראש ה-CIA, וראש המודיעין המצרי. בישראל ממשיכים להגיד גם היום כי השיחות עדיין בתחילתן - וכי המגעים צפויים לקחת זמן עד שיבשילו לכדי עסקה.

אמש, גורם פלסטיני המעורב במשא ומתן אמר לכאן חדשות כי חמאס חד משמעית מעוניין להגיע לסיום המלחמה, אלא שישנם כמה מכשולים משמעותיים. המכשולים שהציג הפלסטיני:

  • סירוב של חמאס לווטו ישראלי על זהות האסירים הביטחוניים שישוחררו
  • נסיגה מציר פילדלפי
  • הרצון בארגון הטרור לערבות אמריקנית לכך שהמלחמה תסתיים

הגורם הפלסטיני העריך בשיחה עם כאן חדשות כי למרות ההתקדמות בשיחות - הסיכויים כרגע להגעה לעסקה נמוכים. מקורות ישראלים אמרו שיהיה אפשר להתקדם במשא ומתן אם חמאס יסכים לקצוב בזמן את הפסקת האש, כלומר את המעבר בין שלב א לשלב ב של העסקה.

לדבריהם, חמאס עשה שינוי טקטי בהסכם - אך הוא עדיין דורש את סיום המלחמה. בישראל העבירו מסר למתווכות כי היא לא תסכים למתן ערבויות בין לאומיות לסיום המלחמה.

מוקדם יותר לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסמה את הדרישות והעקרונות שכבר הוסכמו על ידי ישראל.

  • כל עסקה תאפשר לישראל לחזור ולהילחם עד להשגת כל מטרות המלחמה.
  • לא יתאפשרו הברחות נשק לחמאס מגבול עזה-מצרים.
  • לא תתאפשר חזרת אלפי מחבלים חמושים לצפון הרצועה.
  • ישראל תמקסם את מספר החטופים החיים שיוחזרו משבי החמאס.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "המתווה שהוסכם על ישראל וזכה לברכת הנשיא ביידן, יאפשר לישראל להשיב חטופים מבלי לפגוע ביתר מטרות המלחמה".

הפופולריים