המפקח על הבנקים: נבחן את קריסת בנק SVB מקרוב

המפקח על הבנקים - נבחן את קריסת בנק SVB מקרוב
נתניהו: אדון עם שרי האוצר, הכלכלה ונגיד בנק ישראל על היקף המשבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנק SVB
צילום: רויטרס

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, התייחס היום (ראשון) לקריסת בנק SVB האמריקני ואמר כי הם בוחנים מקרוב את המקרה והדגיש את יציבות הכלכלה הישראלית, בראשם של הבנקים וחברות כרטיסי האשראי, שסייעה רבות למשק הישראלי לצלוח משברים כלכליים משמעותיים.

אבידן אמר: ״אנו בוחנים מקרוב את המקרה ועוקבים אחר ההתפתחויות, גם המיידיות וגם אלו שעלולות להגיע ב״גלים הבאים״ ככל שיהיו". הוא אמר שהוא לוקח חלק בצוות שהוקם במשרד האוצר לנושא, והוסיף: "המקרה הוא הזדמנות להדגיש את יציבותה ואיתנותה של המערכת הפיננסית הישראלית. יציבות הבנקים וחברות כרטיסי האשראי והתנהלותם האחראית, סייעה רבות למשק הישראלי בצליחת משברים כלכליים משמעותיים".

הצוות הבין-משרדי לבדיקת השלכות קריסת בנק SVB על תעשיית ההייטק הישראלי מעריך שהן קלות מכפי שהעריכו בתחילה. הצוות התכנס הערב לפגישה ראשונה, מהנתונים הראשוניים שהובאו במהלך הישיבה, עולה שחלק גדול מהחברות הישראליות הספיקו למשוך את מרבית כספן מהבנק וכן הוצגה הערכה כי אלה שכספן נותר בו צפויות לקבל עשרות אחוזים בחזרה כבר בימים הקרובים.

ראש הממשלה נתניהו מסר כי הוא עקב מקרוב אחר נפילת הבנק ואמר: "בשובי לארץ אדון עם שרי האוצר, הכלכלה ונגיד בנק ישראל על היקף המשבר. במידת הצורך, מתוך אחריות לחברות ועובדי ההייטק - ננקוט בצעדים שיסייעו לחברות הישראליות".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודיע על הקמת צוות ייעודי למעקב אחר ההשפעה האפשרית של קריסת הבנק SVB בארצות הברית על חברות הייטק ישראליות. הצוות, בראשות מנכ"ל משרד האוצר עו"ד שלומי הייזלר, יורכב מנציגי משרד האוצר, בנק ישראל, הרשות ניירות ערך ורשות החדשנות.

בסוף השבוע קרס בנק SVB, המלווה העיקרי לחברות טכנולוגיה בעמק הסיליקון בקליפורניה, אמש הכריז הממשל הפדרלי כי השתלט על הפקדונות בבנק, בהיקף של 175 מיליארד דולר צעד המשפיע גם על חברות הייטק ישראליות. זהו הבנק ה-16 בגודלו בארצות הברית, ונכסיו נאמדו בדצמבר בכ-209 מיליארד דולר. הממשל בוושינגטון הודיע כי פקדונות מבוטחים לא ייפגעו, וכי ללקוחות תינתן גישה אליהם. זוהי קריסת הבנק הגדולה ביותר בארצות הברית מאז המשבר הכלכלי העולמי לפני 15 שנה.

הפופולריים