מודי'ס הורידה את אופק דירוג האשראי של ישראל מחיובי ליציב

מודי'ס הורידה את אופק דירוג האשראי של ישראל
חברת דירוג האשראי פרסמה אזהרה חריפה: "השינוי מחיובי ליציב משקף הדרדרות של הממשל הישראלי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברת דירוג האשראי מודי'ס, מודיס
צילום: צילום: גטי אימג'ס

חברת דירוג האשראי מודי'ס הורידה היום (שישי) את אופק דירוג האשראי של ישראל מחיובי ליציב. למעשה מדובר על תחזית דירוג האשראי של ישראל וכעת מודי'ס אינה חוזה העלאה של דירוג זה ומותירה אותו יציב. דירוג האשראי עצמו נותר ללא שינוי ברמת A1. 

ההחלטה הזאת מגיעה על אף שיחות שקיימו ראש הממשלה ונשיא המדינה עם בכירי סוכנות הדירוג במטרה שלא ישנו לרעה את דירוג האשראי של ישראל.

בהודעה שהוציאה מודי'ס נכתב: "השינוי מחיובי ליציב משקף הדרדרות של הממשל הישראלי שבאים לידי ביטוי באירועים האחרונים בהצעת הממשלה לשינוי שיטת המשפט. בזמן שהמוני מוחים הביאו את הממשלה לעצירת החקיקה המשפטית והגעה לדיאלוג עם האופוזיציה - מראה שהממשלה ניסתה לקבע רפורמה רחבה ללא מציאת קונזצנוס רחב , מצביעה על החלשות החוסן המוסדי והיכולת לצפות מדיניות".

עוד נמסר בהודעה: "בזמן הדיונים לגבי האופן המדויק בו תתקדם הרפורמה המשפטית, הממשלה חזרה על כוונתה לשנות את אופן בחירת השופטים- וזה אומר שהסיכונים החברתיים והפוליטיים בתוך המדינה עדיין קיימים". האירועים האחרונים קיזזו את ההתפתחויות החיוביות שהובילו את מודי'ס לקבוע תחזית חיובית לישראל באפריל 2022 שמתאימה לכלכלה חזקה.

עוד ציינה חברת הדירוג: "הכלכלה הישראלית הוכיחה עמידות מול זעזועים כלכליים וגיאו פוליטיים בעשורים האחרונים. תוכניות הממשלה לשינוי שיטת המשפט והדרך שבה הרפורמה נוהלה חשפו חולשה מסוימת ברשות המבצעת והמחוקקת בישראל".

במודי'ס התייחסו גם לשביתה הכללית במשק ומחאת המילואימניקים: "רבים תומכים בשינוי שיטת המשפט, בתי עסק מתלוננים על זמן המתנה ארוך להליכי המשפט, והרכב בית המשפט העליון יכול להיות יותר מגוון. ההצעה הראשונית של הממשלה לא נוגעת להיבטים הללו באופן אפקטיבי. להפך, דווקא הדרך והמהירות בה ניסו להוביל שינויים דרך הכנסת מבלי להגיע להסכמה רחבה מצביעה על החלשות המוסדות כמו הקריאה לשבתה כללית במשק והסירוב של משרתי מילואים להגיע לאימונים".

במודיס מבהירים כי הם לא צופים אם ניתן להגיע לפשרה, "הממשלה חזרה על כוונתה לשנות את שיטת בחירת השופטים, משמעה שהסיכונים בדבר חידוש המחאות עדיין גבוה".

אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בכירים במערכת הכלכלית, שעומדים בקשר עם חברת דירוג האשראי מודי'ס, מעריכים כי החברה תסתפק בהורדת אופק הדירוג של ישראל מ"חיובי" ל"יציב" ולא תוריד אותו לשלילי או את הדירוג עצמו. לדבריהם, הסיבה היא השהיית החקיקה וההידברות על הרפורמה המשפטית.

לפני כחודש וחצי פרסמה חברת דירוג האשראי אזהרה חריפה על השלכות החקיקה, אם תעבור ככתבה וכלשונה. בימים האחרונים שוחחו ראש הממשלה נתניהו והנשיא הרצוג עם גורמים במודי'ס בניסיון לגרום לחברה למתן את ההחלטה.

הפופולריים