נתוני משרד הבריאות: ארבעה חודשי המתנה לתור לרופא מומחה

נתוני משרד הבריאות: 4 חודשי המתנה לרופא מומחה
משרד הבריאות מודה לראשונה כי קיימת בעיה חמורה, שהולכת ומחריפה עם השנים, בזמן שחולים נאלצים להמתין עד לקבלת תור לרופא. התחומים הבעייתיים ביותר: אנדוקרינולוגיה, נפרולוגיה וגסטרואנטרולוגיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: שאטרסטוק

לפי נתונים ראשונים מסוגם שאסף משרד הבריאות מקופות החולים, אנדוקרינולוגיה הוא תחום הרפואה שמשך ההמתנה לקבלת שירות בו הוא הארוך ביותר, ועומד על 90 ימים. רבע מהאנשים לא יצליחו להשיג תור לאנדוקרינולוג גם אחרי המתנה של 135 ימים, כלומר - יאלצו להמתין יותר מארבעה חודשים לתור.

עוד עולה מן הנתונים כי תחום הרפואה השני באורך התורים אליו הוא נפרולוגיה, ורבע מהאנשים ימתינו יותר מ-122 ימים לרופא הכליות. על מנת לקבל תור לגסטרואנטרולוג, יש להמתין 119 ימים - ארבעה חודשים תמימים.

נתוני משך ההמתנה לתורים בקופות החולים נאספו בשבועות שעברו על ידי משרד הבריאות, במאמץ ראשון שלו להבין עד כמה חמורה הבעיה. מזה כמה שבועות, במסגרת פרויקט #מתייבשים_בתור של כאן כלכלי, מתועדת בעיית התורים הממושכים במקצועות שונים בקופות החולים. כעת גם משרד הבריאות בעצמו מודה חד משמעית כי הבעיה חמורה.

נתוני המשרד מעידים על כך שהבעיה מחריפה עם השנים. ברבים מתחומי הרפואה, משך התורים התארך פי שניים בתקופה שבין 2010 ל-2018. כך, בעוד שבשנת 2010 זמן ההמתנה לרופא עיניים עמד על 14 ימים, השנה הוא כבר עומד על 29 ימים. כך המצב גם במקרה של המתנה לתור לרופא עור. זמן ההמתנה לרופא נשים היה 8 ימים בשנת 2010, ואילו השנה כבר מדובר בהמתנה של 17 ימים.

בעיית התורים לרופאים מומחים בקופות החולים מחריפה בשנים האחרונות בעקבות פרישה מוגברת של רופאות ורופאים רבים לפנסיה, בעיקר אלה שהגיעו לישראל בגל העלייה של שנות ה-90 מברית המועצות, וכן בעקבות הגידול בביקוש לרופאים מומחים מצד החולים.

בקופות החולים טוענים כי הפתרון לבעיה הוא שינוי מסלול ההתמחות של הרופאים, כך שחלק מההתמחות תהיה בקופות החולים עצמן, מה שיגדיל את מספר הרטםאין שעומדים לרשות החולים. בהסתדרות הרפואית טוענים כי יסכימו לשינוי מסלול ההתמחות, אם המדינה תעמיד תקנים למען העניין. במשרד האוצר עדיין בוחנים את הנושא בשיתוף משרד הבריאות.

הפופולריים