מחקר: הנשים במזרח ירושלים משכילות יותר - אבל עובדות פחות

הנשים במזרח י-ם משכילות יותר, אך עובדות פחות
29% מהנשים במזרח ירושלים בעלות תואר, אבל רק 38% מהן מועסקות. המשתתפים בסקר טענו שאפליה וגזענות הם חסם להשתלבות בתעסוקה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מזרח ירושלים, דצמבר 2019
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

69% מהנשים הצעירות תושבות מזרח ירושלים לא עבדו מעולם. כך עולה ממחקר חדש של מכון ירושלים למחקרי מדיניות שפורסם הבוקר (רביעי). המחקר בחן את דפוסי התעסוקה של צעירים תושבי מזרח ירושלים בני 35-18 ובמסגרתו רואיינו יותר מ-1,500 תושבים ונערכו קבוצות מיקוד. מהמחקר עלה כי שיעור הנשים בעלות תואר אקדמי גבוה בהרבה משיעור הגברים - 29% לעומת 17% - ואף גבוה יותר מכלל הנשים בחברה הערבית בישראל. אך רק 38% מהן מועסקות, לעומת כמעט 57% מהגברים.

"רובם מתקשים בשפה העברית ורמת האינטרקציה שלהם עם הציבור היהודי נמוכה יותר. מהמחקר עולה כי למרות שיעורן הגבוה של נשים אקדמיות במזרח ירושלים, רבות מהן אינן משתלבות בשוק התעסוקה בגלל חוסר תמיכה מצד המשפחה לצאת לעבוד, מחסור במעונות יום ונגישות תחבורתית מוגבלת", מסבירה עורכת המחקר, נטע פורזיקי, חוקרת במכון ירושלים למחקרי מדיניות ודוקטורנטית בחוג לכלכלה באוניברסיטה העברית. "תושבי מזרח ירושלים מתמודדים עם חסמים יחודיים, למשל, לרובם יש בגרות פלסטינית, מה שמקשה עליהם להשתלב במוסד אקדמי ישראלי". המשתתפים טענו בסקר כי אפליה וגזענות הם חסם נוסף להשתלבות בתעסוקה.

עוד עלה במחקר כי כשליש מהנשים המשתתפות בשוק התעסוקה עובדות במקצוע ההוראה, 16% בשירותים והשאר במקצועות הבריאות והמכירות. שכרן נע בין 3,000 ל-5,000 שקלים בחודש. גם גברים משכילים לא עובדים במקצועות שלמדו, ורוב העיסוק שלהם הוא בתחומים בנייה, שירותים ומכירות. אך שכרם לרוב גבוה משל הנשים והוא נע בין 4,000 ל-10,000 שקלים בחודש.

המחקר נערך בשיתוף משרד מורשת וירושלים.  לדברי עורכת המחקר, "עיריית ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת פועלים לשפר את שיעורי התעסוקה ולצמצם את הפערים. אלו מהלכים חשובים שגם נושאים פרי. יחד עם זאת, חשוב לנקוט במקביל בכמה פעולות, למשל לימודים בשפה העברית בשלב מוקדם ככל הניתן, מערך הסברה טוב יותר לתלמידי תיכון בנוגע לאפשרויות לימודים ותעסוקה, ולהבין שכדי להעלות את תעסוקת הנשים צריך לטפל בכל משק הבית ולא רק בנשים עצמן".

הפופולריים