מזכ"ל ה-OECD הפורש בריאיון בלעדי: האתגר של ישראל - שילוב ערבים וחרדים במשק

"האתגר של ישראל - שילוב ערבים וחרדים במשק"
אנחל גוריה מסכם 15 שנים בתפקיד, ואומר ל"משחקי הכיס": "ישראל מושכת מרכזי פיתוח והשקעות בגלל שהיא השקיעה במה שחשוב - המיומנות של האנשים. יש פה כישרון"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מזכ"ל ה-OECD הפורש אנחל גוריה 01.06.21
צילום: צילום: אי-פי

אחרי יותר מ-15 שנים בתפקיד, מזכ"ל ארגון ה-OECD הפורש אנחל גוריה התייחס היום (שלישי) לאתגרים הכלכליים שעומדים בפני ישראל. בריאיון בלעדי לשאול אמסטרדמסקי ב"משחקי הכיס" הוא טען שהאתגר הגדול ביותר של המשק הישראלי הוא שילובם של החרדים וערביי ישראל בשוק העבודה. "תמיד תמכתי בזה", הוא מציין. "היום החרדים וערביי ישראל מהווים כ-30% מכוח העבודה בישראל, אך הם יהיו כמחצית עד 2060". 

צפו בריאיון המלא עם מזכ"ל ה-OECD אנחל גוריה למשחקי הכיס

אחת מהתוכניות הגדולות שהארגון בראשותו של גוריה מקדם הוא מס דיגיטלי על ענקיות ההייטק כמו פייסבוק וגוגל. והמס הדיגיטלי הוא רק חלק מתוכנית שאפתנית של ה-OECD לבטל את מקלטי המס שקיימים מסביב לעולם, כדי לגרום לחברות להתחיל לשלם. התוכנית קיבלה לאחרונה דחיפה משמעותית מממשל ביידן, לאחר שבימי ממשל טראמפ הנתיב הזה היה חסום עבור הארגון. 

האם הדבר הזה עשוי לפגוע בישראל, שבמשך שנים מנסה למשוך השקעות של חברות בין לאומיות גדולות על ידי הטבות מס? גוריה חושב שישראל לא צריכה את ההטבות, יש לה משהו טוב יותר. "אתם לא מושכים מרכזי פיתוח והשקעות בגלל מס נמוך", הוא אמר. "אתם מושכים אותם כי בישראל השקיעו בדבר החשוב ביותר - המיומנות של האנשים. יש לכם כישרון ומיומנות. בפעם האחרונה שביקרתי בישראל היו כאן יותר חברות סטארט-אפ מבכל אירופה". 

ממשלת חידה כלכלית | האזינו ל"עוד יום"

ועכשיו כששיא המגפה מאחורינו, והמדינות מנסות להתאושש גם בריאותית וגם כלכלית, עולה החשש שבמקום ללכת לעולם גלובלי יותר, המדינות יתכנסו בתוך עצמן. גוריה טוען שהתסריט הזה לא אפשרי, ומסביר: "אי אפשר להאשים את הגלובליזציה באתגרי העתיד, הסיבה תמיד תהיה האיכות של התוכניות המדיניות והיכולת של המדינות לשתף פעולה ביניהן". 

הפופולריים