שר האוצר כ"ץ הנחה שלא לקצץ את דמי האבטלה עד לאמצע יוני

כ"ץ הנחה שלא לקצץ את דמי האבטלה עד לאמצע יוני
לראשונה מאז הקורונה: שיעור האבטלה במארס ירד מתחת ל-9.5% • על פי חוק רשת ביטחון כלכלי, בשלב שבו שיעור האבטלה יורד מתחת ל-10%, דמי החל"ת יקוצצו ב-10% • נתניהו על הירידה באבטלה: זה בגלל החיסונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שירות התעסוקה, אבטלה
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

למרות הירידה בשיעור המובטלים, שר האוצר ישראל כ״ץ הנחה היום (רביעי) את מנכ"ל הביטוח הלאומי לדחות את הקיצוץ בדמי האבטלה עד ל-12 ביוני – יום ביצוע תשלומי החל"ת עבור חודש מאי. שר האוצר הוסיף שהוא מתכוון להסדיר תוכנית לקראת סיום תשלומי החל"ת. 

מוקדם יותר פורסמו נתוני שירות התעסוקה, שלפיהן לראשונה פרוץ מגפת הקורונה, שיעור המובטלים והעובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום ירד ל-10%. בחודש מארס מספר המובטלים עמד על 384 אלף שהם 9.5% מכלל המועסקים. בחודש פברואר עמד שיעור המובטלים על 14%.

על פי חוק רשת ביטחון כלכלי, אם שיעור האבטלה ירד בחודש מארס אל מתחת ל-10%, דמי האבטלה יקוצצו ב-10% החל מאמצע חודש מאי. השר כ"ץ הבטיח עם פרסום הנתונים במחצית הראשונה של חודש מארס (9.8%) כי דמי האבטלה לא יקוצצו עד חודש יוני.

נצרת היא העיר שבה שיעור דורשי העבודה הוא הגבוה ביותר כיום, 26.7%. אחריה אום אל פאחם עם 26.5%. באילת נרשמה עם פתיחת המשק לאחר הסגר השלישי הירידה החדה ביותר בשיעור האבטלה, ירידה של 26% - כך ששיעור דורשי העבודה בעיר עומד כעת על 21.3%. לפי נתוני שירות התעסוקה, 13 מבין 15 הערים בעלות שיעור דורשי העבודה הגבוה ביותר הן ערים ערביות, מעורבות, חרדיות או בעלות שיעור גבוה של חרדים או ערבים.

נתניהו הגיב לנתונים: "זה קורה בזכות מיליוני החיסונים שהבאנו לישראל שהביאו לפתיחת המשק, להזנקת הכלכלה הישראלית ולחזרה לחיים״. שר האוצר בירך על הנתונים ואמר שהוא ממשיך לקיים דיונים לגבי מדיניות התעסוקה: "בימים אלה אני ממשיך לקיים עם בכירי האוצר דיונים רבים לשם התאמת וגיבוש מדיניות התעסוקה לאחר חודש יוני".

הפופולריים