סטארקיסט, ג'ילט ופמפרס: מי עומד מאחורי המותגים שאנחנו משלמים עליהם יותר מבכל העולם?

למה הישראלים משלמים יותר על עשרות מותגים?
דיפלומט היא היבואנית הגדולה בישראל, שאחראית לעשרות מותגים פופולריים. המשותף לכולם – אנחנו משלמים עליהם עשרות אחוזים יותר מבעולם. כעת החברה בדרך להפוך לחברה ציבורית וזה מספק הצצה לרווחיות הגבוהה על חשבון הצרכן הישראלי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנשים עם מסכה בסופר, נגיף קורונה, מסכות
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

״המונופול השקט״: חברת דיפלומט היא היבואנית הגדולה בישראל שאחראית בארץ לעשרות מותגים פופולריים, בהם סטארקיסט, ג'ילט ופמפרס. המשותף לכולם: הם עולים פה עשרות אחוזים יותר מבעולם. עכשיו דיפלומט בדרך להפוך לחברה ציבורית - תהליך שמספק הצצה לרווחיות הגבוהה שהיא גובה על חשבון הצרכן הישראלי.

העובדה שדיפלומט תהפוך בקרוב לחברה ציבורית, מאפשרת לנו בפעם הראשונה לקבל הצצה לנתונים שבמשך שנים נשמרו בחדרי חדרים. שימו לב כמה דיפלומט מרוויחה, על חשבון הצרכן הישראלי: ב-2020 היא נהנתה ממרווח הפצה של יותר מ-20%, כלומר - בערך שקל מכל חמישה שאתם משלמים על המוצרים שדיפלומט מייבאת, מגיע בסוף לידיים שלה.

וזה הרבה. כל כך הרבה, שברוב המדינות האחרות שבהן דיפלומט פועלת - הרווחיות שלה נמוכה בהרבה. ישראל שנייה ברווח שהיא מניבה לדיפלומט רק לקפריסין.

בעוד אצלנו דיפלומט משלשלת לכיסה בסוף קצת יותר מ-5% מהמחזור, בניו זילנד, כמונו מדינת אי, היא מסתפקת בכ-3 אחוזי רווח, ובגיאורגיה הרווחים שלה קטנים באופן ניכר - פחות מ-2%.

וזה כמובן מתבטא במחיר על המדף: תסתכלו על הקורנפלקס של קלוגס למשל שדיפלומט מייבאת. אותו מוצר, אותה יבואנית, אבל תג המחיר בישראל גבוה ב-130% מזה שבניו זילנד וב-300% יותר מדרום אפריקה. קצף גילוח של ג'ילט יקר אצלנו ב-87% מניו זילנד, וב-121% יותר מדרום אפריקה.

אז איך זה שמעבר לים דיפלומט מסתפקת בפחות? כי אם היא לא תעשה את זה, לא יעבדו איתה. בדרום אפריקה לדוגמה רשתות השיווק הגדולות לא עובדות עם דיפלומט, הן כבר מזמן ויתרו על החוליה הזאת בשרשרת - והן מייבאות את המוצרים בעצמן. אבל אצלנו? שלושה רבעים מהמכירות של דיפלומט הם לרשתות הגדולות, וככה אנחנו ממשיכים לשלם שם ביוקר.

הפופולריים