מנהל מפעל ישראלי מסרב להסכם קיבוצי חדש של עובדיו הפלסטינים

מנהל מפעל מסרב להסכם קיבוצי לעובדיו הפלסטינים
לדברי מנהל מפעל "ימית סינון": "ארץ ישראל שייכת לעם ישראל", ולכן הוא אינו מוכן שעובד פלסטיני ייקשר למדינה בכל דרך שהיא. 75 העובדים הפלסטינים במפעל בשובתים בדרישה לשיפור תנאיהם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עובדי מפעל "ימית סינון" ליד טול כרם
צילום: צילום: מען - ארגון עובדים

מנכ"ל המפעל הישראלי "ימית סינון" שבשומרון, עופר תלמי, הודיע כי הוא מסרב להסכם קיבוצי של עובדיו הפלסטינים. לדבריו, "ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ואני לא מוכן שעובד פלסטיני ייקשר למדינת ישראל בכל דרך שהיא". האמירה של מנהל המפעל, שפורסמה הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב, הגיעה ברקע שביתה בת שבועיים של  75 עובדיו הפלסטינים, בדרישה לשיפור תנאי העבודה.

המפעל "ימית סינון" לייצור מסנני מים, ממוקם באזור התעשייה "ניצני שלום" מעבר לקו הירוק, ליד טולכרם. כתוצאה מכך לא חלים עליו חוקי העבודה הישראלים או של הרשות הפלסטינית – זאת בניגוד למקומות עבודה אחרים ביהודה ושומרון. בשל השילוב בין מעסיק ישראלי ושטח פלסטיני, חל שם חוק העבודה הירדני מ-1966.

חליל שיהאב, עובד במפעל: "האנשים האלה הם עובדים מקצועיים שבמשך שנים מקבלים משכורות מינימום"

לפני כחמש שנים העובדים חתמו על הסכמים אישיים לפי אותו חוק ירדני ישן, אבל כעת הם מבקשים לשפר את תנאיהם. בראשית 2020 הם התאגדו בארגון העובדים הישראלי "מען", ובשנה האחרונה הם מנהלים מאבק לחתימה על הסכם קיבוצי ראשון שיאפשר להם העלאת שכר, תשלום דמי הבראה ופתיחת קרן פנסיה – בדומה לעובדים ישראלים.

בשבועיים האחרונים 75 עובדי הייצור הפלסטינים שובתים. המנכ"ל עופר תלמי שלח בימים האחרונים מייל למנכ"ל ארגון העובדים "מען" אסף אדיב, ובו כתב: "אתה יודע למה ימית היא החברה היחידה בארץ שעובדת לפי החוק הירדני? משום שלעובדים אין תעודת זהות ישראלית והם בהגדרה לא עובדי חוץ כמו העובדים מתאילנד או ממדינות אחרות. הם עובדים בחברה שבבעלותי, של מי שיודע שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ואני לא מוכן שעובד פלסטיני יקשר למדינת ישראל בכל דרך שהיא. אם החוק מתישהו יחייב אותי – אפסיק להעסיק אותם".

אחד מהעובדים השובתים, חליל שיהאב, סיפר לכאן חדשות: "אנשים האלה עובדים שנים במשכורות מינימום, הם עובדים מקצועיים – רתחים והכול – ומקבלים מינימום". לדבריו, "ההסכם הירדני זו בושה גדולה, ועכשיו הוא (תלמי) אומר גם שהוא לא רוצה לתת לעובדים תנאים בגלל שהם ערבים, לא בגלל שאין לו כסף".

 עובדי המפעל השובתים

ממפעל "ימית סינון" נמסר: "אנו מעסיקים עובדים פלסטינים יותר מ-35 שנים ופועלים לפי החוק והפסיקה של בית הדין הארצי לעבודה. הפסיקה קובעת שהדין הירדני הוא החוק שחל על העובדים וכך אנו נוהגים. עם העובדים נקשרו הסכמים אישיים שאושרו על ידי ועד העובדים, שמעניקים להם את הזכויות המגיעות ובכלל זה שכר משופר, תשלום שוטף של הפנסיה, דמי מחלה, תשלום דמי הבראה כפי שסוכם איתם לגבי המועד, ומנגנון לפיצויי פיטורים.

"אסף אדיב, מנכ"ל מען, מנצל ניצול ציני תקופה בה ימית, כמו חברות תעשיה אחרות בארץ ובעולם, מתמודדות עם קשיים עצומים כשהקורונה משתוללת על פני הגלובוס. נזכיר כי רק בישראל ישנם כמיליון מובטלים. כניסתו של אדיב לתמונה, במעטפת אידאולוגית כביכול, גורמת נזק אדיר ליחסי עבודה טובים ודו-קיום שנמשך שנים ארוכות. אנו מקווים שנצליח יחד עם העובדים לחזור לעבודה תקינה".

ממען נמסר: "אנו דוחים את הניסיון של חברת ימית להעביר את הסכסוך עם עובדיה לפסים אידיאולוגיים. המאבק של עובדי המפעל הוא על שכר הוגן, דמי הבראה וקרן פנסיה. השביתה שהוכרזה במפעל היא תגובה חוקית לסירוב של הנהלת החברה להכיר בכך שעובדיה הוותיקים והמקצועיים זכאים לתגמול מכובד על תרומתם למפעל, וכי מדובר בעובדים מקצועיים המועסקים מזה 20 שנה בשכר מינימום וללא קידום. ארגון מען מייצג עובדים ישראלים ופלסטינים על בסיס שוויוני וקורא ל'ימית סינון' לחתום על הסכם קיבוצי, דבר שיאפשר את סיום השביתה וחזרת העובדים לעבודה סדירה". 

הפופולריים