תוכנית הסיוע הכלכלית של האוצר | כל מה שרציתם לדעת

תוכנית הסיוע של האוצר | כל מה שרציתם לדעת
מי המרוויחים ומי המפסידים העיקריים - ומתי המשק צפוי לחזור לפעילות? | הפרשן הכלכלי שאול אמסטרדמסקי עם התשובות לשאלות שלכם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התוכנית הכלכלית למשק לקורונה 31.03.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, מרים אלסטר ונתי שוחת • פלאש 90

ראש התחום הכלכלי בכאן חדשות שאול אמסטרדמסקי ענה היום (שלישי) על השאלות שלכם לגבי תוכנית הסיוע הכלכלית של משרד האוצר. מי המרוויחים ומי המפסידים העיקריים - ומתי המשק צפוי לחזור לפעילות? אז בין אם אתם עצמאים או שכירים, עובדים חיוניים או בחל"ת, הנה התשובות.

צפו בלייב פייסבוק עם שאול אמסטרדמסקי

מתי עצמאים יקבלו את הכסף לבנק?

שאול: את המענקים לעצמאים הבטיחו להעביר בשתי פעימות – אחת לפני פסח, כלומר בשבוע הבא, והשנייה בתוך חודש.

מה לגבי דחיית תשלומי ארנונה?

שאול: מדברים על דחייה בתשלום ארנונה עסקית, לא פרטית. עיריות בעצמן מציעות לשלם במקום העסקים.

לגבי תשלום שכירות של עסק או בית: כרגע משרד האוצר לא מתערב, אבל יש מדינות כמו צרפת ובריטניה, שדווקא כן. כששאלתי פקידים באוצר למה לא להתערב הם ענו שעסקים במרכזי קניות הגיעו להסדר עם ההנהלות. הרי אין להם לקוחות או פדיון אז אין מה לשלם. אבל שכירות בחנויות ברחובות למשל מגיעה לאנשים רגילים. על זה אומרים באוצר שהם מחכים לראות שאנשים יגיעו להסדרים בעצמם

האם יש צפי להגדלת דמי אבטלה?

שאול: כרגע לא. בימים כתיקונם דמי האבטלה לא מעניקים 100% מהשכר הקודם כדי לתת לו תמריץ לצאת ולחפש עבודה. בימים אלה אנשים רוצים לעבוד אך לא יכולים. כרגע אנחנו באותו מנגנון, אבל אם המצב יימשך אני לא חושב שאפשר יהיה להמשיך ככה. יהיה מסובך מאוד למדינה להעלות את דמי האבטלה כי זה הון תועפות - כבר כיום משלם הביטוח לאומי שלושה מיליארד שקלים מדי חודש.

שכיר שהוא גם עצמאי - יקבל פיצוי גם וגם?

שאול: כדי לחשב מענק במקרה כזה, רשות המסים הולכת אחורה לשנת 2018 ומסתכלת על הדוח שלכם אז ועל מקורות ההכנסה. אם ההכנסה הזו היא יותר מ-150-200 אלף שקל בשנה - אתם לא זכאים למענק.

כמה זמן ייקח למשק להתאושש?

שאול: כל עוד אין חיסון הנגיף איתנו. כל עוד ילדים נמצאים בבית גם ההורים יצטרכו להישאר, מה שאומר שאי אפשר לחזור לפעילות 100%. יש ענפים כמו תיירות ותעופה שלא יכולים לעבוד עד שהכל ייגמר. הסעות, הסעדה, בידור… מתי אלה יחזרו? גם אם ההיי-טק ,למשל, איכשהו יחזור במאי, לא בטוח שהראשונים יחזרו. יש עוד הרבה זמן לפנינו עם משק שלא מתפקד ב-100%.

האם תהיה הפחתה בארנונה גם למשקי בית?

שאול: כרגע לא, אבל ייתכן שהעיריות ידחו מועדי תשלומים

הרבה עסקים התחילו לעבוד מהבית. מה הסיכוי שהמדינה תתמרץ את בעלי העסקים?

שאול: הסיכוי גבוה אם המשבר יימשך.

הפופולריים