מחאת העצמאים: כ-1,000 כלי רכב הגיעו לרחבת הכנסת

מחאת העצמאים: כ-1,000 כלי רכב הגיעו לכנסת
המוחים דרשו מהממשלה לסייע להם בעת המשבר: "מפסיקים להיות שקופים, כולנו מפרנסים • שירות התעסוקה: שיעור האבטלה עלה ל-22.7% • נתוני הביטוח הלאומי: 15% ממבקשי העבודה - שני בני זוג שאיבדו את עבודתם בשל משבר הקורונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאת העצמאיים מול הכנסת בשל משבק הקורונה 30.03.20
צילום: צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים

מאבק העצמאיים: שיירת מחאה של כ-1,000 כלי רכב הגיעה היום (שני) לרחבת הכנסת להפגין נגד מצב העצמאיים בישראל, לאור השבתת המשק בשל משבר קורונה. את המחאה ארגנו ארגון להב ומטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים. המפגינים קראו: "מפסיקים להיות שקופים, כולנו מפרנסים". 


יוני פיינגולד, יו"ר איגוד האמרגנים ומפיקי הבמה בישראל, אמר המחאה: "ממשלת ישראל חייבת לנו סופר טנקר כלכלי. למליונים נגמר החמצן בכל רגע שעובר, ועולם התרבות והאירועים נמצא כבר היום במצב של 100% אבטלה.המדינה חייבת להתערב ולתת מענקי חילוץ". 

שירות התעסוקה: שיעור האבטלה עלה ל-22.7%

שירות התעסוקה מעדכן הבוקר כי מאז אתמול אחר הצוהריים ועד השעה 5:00 בבוקר נרשמו 5,373 דורשי עבודה חדשים, ושיעור האבטלה עומד כעת על 22.7%. אתמול נרשמו בסך הכל 23,946 בני אדם, לעומת 21,932 ביום שישי האחרון ו-42,860 ביום חמישי האחרון. מתחילת החודש נרשמו 786,991 בני אדם - 90% מהם הם עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום.

על פי נתוני הביטוח הלאומי, 15% מבין תובעי האבטלה הם שני בני זוג המתקיימים באותו משק בית, שנותרו ללא עבודה בשל משבר קורונה. לפי הנתונים, שהוצגו היום בוועדה המיוחדת לענייני רווחה ועבודה, מדובר ב-44,318 משפחות בישראל. מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, אמר בדיון כי "התוספות לקצבאות ולמענקים בחודשים מארס ואפריל יעלו שבעה מיליארד שקלים".

המעונות המפוקחים: לא נפתח אחרי ההסגר, אנחנו קורסים כלכלית

ארגוני מעונות היום המפוקחים על ידי המדינה שלחו אמש מכתב חריף לשר האוצר ולשר הרווחה בו איימו כי אם האוצר לא יחזור בו מהחלטתו להפר את הסכם ההפעלה מולם, הם יגיעו לקריסה מוחלטת. "אם האוצר לא ייתן לנו מענה מיידי אפקטיבי, המעונות המפוקחים יקרסו כלכלית בקרוב מאוד ולא ייפתחו עם חזרת המשק לשגרה", כתבו. "עשרות אלפי ילדים ימשיכו לשהות בבית על כל המשתמע מכך. אנחנו ארגונים חברתיים הפועלים מטעם ובשם המדינה, אין לנו שום רזרבות לשאת את ההפסדים העצומים שנגרמים לנו כעת בגלל החלטת האוצר להקפיא את רוב התמיכה המועברת בשגרה למעונות".

למפעילי המעונות המפוקחים חסרים כרגע כ-150 מיליון שקלים, כתוצאה מהקפאת תשלומי האוצר למעונות ומהתחייבותם להחזיר להורים כ-70 מיליון שקלים על מחצית חודש מארס בו נותרו המעונות סגורים. אם התשלומים יתקבלו ממשרד האוצר לא יתקבלו, מעונות היום לא יפתחו לאחר סיום ההסגר.

הפופולריים