הנהר הסודי: "המקום הזה יפיפה, אך צריך להבין שהוא תחת איום"

"הנהר יפיפה, אך צריך להבין שהוא תחת איום"
הגיאולוג שחשף את הקניון והנהר בפני כאן חדשות: "מפעלי ים המלח צריכים להבין שהנכס הזה הוא של הציבור שזכאי לו". מפעלי ים המלח: העבודות זמניות ומתבצעות באישור. האזינו לריאיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנהר הסודי ליד ים המלח
צילום: מתוך הכתבה של אורן אהרוני בחדשות הערב, 19.01.20

ליאור אנמר, גיאולוג ומדריך טיולים שחשף בפני כאן חדשות את קיומו של הנהר באזור ים המלח שכמעט איש לא ידע עליו קיומו, סיפר הבוקר (שני) כי למקום כולו נשקפת סכנה. זאת בגלל עבודות מפעלי ים המלח במקום. יש לציין כי במכון הגיאולוגי מכירים את המקום וחוקרים אותו. 

הכתבות על הנהר הסודי - היום ומחר בחדשות הערב בכאן 11

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, סיפר אנמר כי "המקום נמצא תחת איום, צריך לעשות חושבים ולהבין שיש כאן מידע חדש שמחייב לעשות רוויזיה בתוכניות שהיו. אולי מפעלי ים המלח צריכים להבין שהנכס הזה הוא של הציבור שזכאי לו, ולפתוח את המקום הזה בצורה מסודרת עם שביל נקי ממוקשים רק כדי להגן עליו". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

כתב כאן חדשות, אורן אהרוני, שביקר במקום סיפר בריאיון: "זה המקום הכי יפה בישראל, וזו לא הגזמה. לדבריו, ארגונים ירוקים מבקשים עתה לעצור את העבודות במקום. "מדובר בשטח תפעולי של מפעלי ים המלח, שמנסים להקטין את חשיבותו של המקום. הם עובדים במקום, חופרים דרכים, פוגעים משמעותית בקניון וגורמים הרס".

אנמר הסביר כי לנהר כמה מקורות מים. "כנראה שהמקור הרציני ביותר הוא של מים שדולפים מהבריכה של מפעלי ים המלח ובקניון של נחל ערבה גם כן מים שדולפים ומוחזרים לאחר שהפיקו בהם את האשלג. אבל כנראה שיש שם גם מי נביעות מאקוויפר ההר או מירדן". הוא הוסיף כי "יש כנראה גם מי שיטפונות מנחל צין והערבה שמחלחלים מתחת לסחף ובוקעים שם, ויש גם מים שבוקעים שם בעצמם".

אנמר לא ציין בריאיון כיצד גילה את המקום, אך הזהיר כי אסור לבקר בו: "אני רוצה להעיר שכל מי שחושב שהוא מסוגל ללכת לשם, אז שיציל את רגליו – במקום פזורים הרבה מאוד מוקשים וגם יש בולענים".

לדברי הגיאולוג, "הסיפור הוא שיש כאן ערך טבע מדהים, יש כאן נוף משוגע. זה לא רק הקניון: הגדות של הקניון עשירות כל כך בתופעות מטורפות, שכל אחת רשאית לגלריה שלמה של תמונות. המקום הוא לא רק הערוץ הזורם הזה, אלא יש לידו גם ערוץ יבש... לא נתפס שיש כאלה דברים כאלה בארץ. וכל זה אמור להיות מכוסה בהר של מלח. יש כבר פרויקט גדול מאוד של דרכים שמאיימות על הנוף ועל הגדות".

ממפעלי ים המלח נמסר: "העבודות המתבצעות בדרך המצוינת הינן עבודות חקר אשר זמניות במהותן, ומוכרות ומאושרות על ידי הוועדה המקומית תמר. באשר לעבודות הירדנים מצדו המזרחי של הנחל, נציין כי שני הצדדים מבצעים לעיתים עבודות תשתית, וככל שמדובר במפעלי ים המלח, כמובן שהדבר נעשה אך ורק בתאום מלא עם הרשויות הרלוונטיות".

הפופולריים