ברקע הרפורמה המשפטית: חברת הדירוג S&P אישרה מחדש את דירוג האשראי של ישראל

S&P אישרה מחדש את דירוג האשראי של ישראל
יחד עם זאת, החברה צופה האטה בצמיחה עקב "אי הוודאות הפוליטית הנוכחית". בחברה הוסיפו כי קיים קושי לחזות את מהלך העניינים העתידי בכל הקשור לרפורמה, אך שלהערכתם בסופו של דבר ותושג הסכמה מסיומת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו בכנסת 20.02.23
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ברקע הרפורמה המשפטית, חברת הדירוג S&P אישרה הלילה (שישי) מחדש את דירוג האשראי של ישראל ברמה AA-, אך צופה האטה בצמיחה עקב "אי הוודאות הפוליטית הנוכחית". בהודעת החברה נמסר כי זאת, "בשילוב עם ביצועים כלכליים חלשים יותר אצל שותפות הסחר המרכזיות של ישראל באירופה וארצות הברית, יביאו להאטת הצמיחה בכלכלת ישראל ל-1.5% ב-2023 מ-6.5% ב-2022".

חריגה ממסגרת האשראי | האזינו להסכת עוד יום

לצד זאת, נכתב בהודעת חברת הדירוג כי "ישראל עדיין נהנית מכלכלה מגוונת, מאזן תשלומים חזק ורמת חוב ציבורי מתונה. קרוב ל-90% מהחוב הממשלתי מוחזק על ידי מקומיים ונקוב במטבע המקומי. התחזית הינה יציבה".

בחברה הוסיפו כי קיים קושי לחזות את מהלך העניינים העתידי בכל הקשור לשינויים המשפטיים המוצעים. "אנו רואים מספר תרחישים אפשריים. ככל שהרפורמה תיושם כפי שהוצעה תחילה, היא עלולה להחריף את הקיטוב הפוליטי הפנימי. מההצהרות האחרונות של חברי הקואליציה עולה כי הסבירות לתרחיש זה הולכת ופוחתת". תרחיש אפשרי נוסף, נכתב בהודעת S&P, הוא שהרפורמה אכן תיושם אך שהשינויים "יכולים להתבטל על ידי ממשלה עתידית, שתורכב ממפלגות אחרות"

עוד ציינו בחברה כי הפוליטיקה הישראלית מאופיינת בבחירות תכופות ובחילופי ממשלה. מנגד, לא ברור אם המפלגות הימניות יותר של הקואליציה יראו בהשהיה מוחלטת של הרפורמה דבר מקובל. הדבר עלול להוביל לפירוק הממשלה ולבחירות נוספות שאינן במועדן. תרחיש הבסיס הנוכחי שלנו מניח שהמתחים המקומיים המוגברים יופחתו בסופו של דבר ותושג הסכמה מסיומת".

ב-14 באפריל הורידה חברת דירוג האשראי מודי'ס את אופק דירוג האשראי של ישראל מחיובי ליציב. דירוג האשראי עצמו נותר ללא שינוי ברמת A1. גם במודי'ס קיבלו החלטה זאת על רקע הרפורמה המשפטית והמחאה, שמצביעות "על החלשות החוסן המוסדי והיכולת לצפות מדיניות".

הפופולריים