יעצור את הגל?

הממשלה אישרה הקמת ועדה ציבורית לטיפול ביוקר המחיה

הממשלה אישרה הקמת ועדה ציבורית לטיפול ביוקר המחיה

כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, השרים אישרו את ההצעה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להקמת הוועדה, שמטרתה פירוק הריכוזיות והגדלת התחרות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סופר, קניות, מוצרים, סופרמרקט
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

זה מה שיעצור את גל ההתייקרויות? כפי שפורסם בכאן חדשות בשבוע שעבר, הממשלה אישרה היום (ראשון) את בקשת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להקמת ועדה שתבחן צעדים שיביאו לפירוק המונופולים וענקיות המזון, שמהוות חלק משמעותי ביוקר המחייה של הישראלים.

על פי הודעת לשכת שר האוצר, במסגרת ההחלטה שאושרה ותקודם כעת, "תוקם ועדה ציבורית בראשות נציג ציבור שימונה על ידי שר האוצר ושר הכלכלה. הוועדה תידרש להמליץ בתוך שלושה חודשים על צעדים שיביאו לפירוק המונופולים וענקיות המזון שמהוות היום רכיב משמעותי ביוקר המחייה".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב כי בראשות הוועדה יעמוד שמואל סלבין, שהיה מנכ"ל משרד האוצר. מי שיישב בה כנציג ציבור הוא דרור שטרום, שהיה הממונה על התחרות. גם מנכ"ל משרד האוצר המכהן, שלומי הייזלר, צפוי לשבת בוועדה שצריכה לגבש פתרונות לפתיחת התחרות בשוק המזון, הטואלטיקה ולהחלשת כוח היבואניות והיצרניות הגדולות. המלצותיה מיועדות להיות מוגשות בחודש דצמבר.

במקביל, יוקם צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד האוצר ובו יהיו חברים מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשיה, הממונה על התקציבים באוצר והממונה על התחרות.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "זה יהיה מאבק עיקש ולא פשוט, אבל אנחנו ננצח. יוקר המחיה הוא לא גזירת גורל ומגיע לאזרחי ישראל לקבל יותר ולשלם פחות. מיום כניסתי לתפקיד הגדרתי את המלחמה ביוקר המחיה כאחת מהמשימות המרכזיות הנדרשות לטיפול יסודי ומעמיק.

את הטיפול במונופולים ובענקיות המזון התחלנו בחוק ההסדרים, בו הוצגה רפורמת הייבוא. הרפורמה אמנם הוסרה מחוק ההסדרים בשל הצורך לטייב את נוסח החוק, אך אנו ממשיכים לפעול לקידומה בכל הכוח.

הוועדה הציבורית שהקמנו תרכז את הטיפול ברפורמה ותאפשר לנו להיכנס חזק מאד במונופולים, להביא לפירוקם ולייצר תחרות משמעותית בשוק הייבוא.  בלתי מתקבל על הדעת שמספר חברות מצומצם יחזיקו בצורה כמעט בלעדית בשוק המזון הישראלי. המהלך הזה צפוי לשנות דרמטית את סל הקניות של כולנו במוצרי הטואלטיקה ובמזון. זו תהיה מלחמה קשה מול השחקנים החזקים ביותר אבל מול עיני עומדים אך ורק אזרחי ישראל ובמלחמה הזו בעזרת השם אנחנו ננצח".

הפופולריים