מודי'ס מזהירה: "הדאגות לכלכלת ישראל מתחילות להתממש"

מודי'ס מזהירה: "הדאגות לכלכלת ישראל מתחילות להתממש"
אחרי אישור חקיקת עילת הסבירות, מודי'ס הוציאה דו"ח חריג בעניינה של ישראל. ראש הממשלה ושר האוצר פרסמו תגובה משותפת לקראת ההודעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברת דירוג האשראי מודי'ס, מודיס
צילום: גטי אימג'ס

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס פרסמה הערב (שלישי) דו"ח חריג בעניינה של ישראל. על פי הדו"ח של מודי'ס, "הסיכון למשבר חוקתי גובר, והנתונים מדאיגים", והזהירו מפני השלכות שכבר מתממשות.  

"אנו סבורים", נכתב בדו"ח של מודי'ס, "שהאופי המקיף של תוכניות הממשלה עלול להחליש משמעותית את עצמאות מערכת המשפט ולשבש את האיזונים והבלמים האפקטיביים בין הרשויות השונות. כמה מדאגותינו המוקדמות יותר באשר להשפעות הרפורמה על כלכלת ישראל מתחילות להתממש. השקעות הון סיכון וחברות הייטק ישראליות ירדו משמעותית ל-3.7 מיליארד דולר במחצית הראשונה של השנה. הנתון הנמוך ביותר מאז 2019. יש סימנים שישראל מתנתקת מהמגמות העולמיות בענף הטכנולוגיה". 

במודי'ס בחנו בעת האחרונה הוצאת דוחות מיוחדים על רקע התמשכות הליכי החקיקה בישראל, למרות הצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחות עם נציגי הסוכנויות כי החקיקה לא תקודם שלא בהסכמה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' פרסמו תגובה לקראת פרסום ההודעה של מודי'ס: זאת תגובה רגעית, כשהאבק יתפזר יתברר שכלכלת ישראל חזקה מאוד. כלכלת ישראל מבוססת על יסודות איתנים והיא תמשיך לצמוח תחת הנהגה מנוסה שמובילה מדיניות כלכלית אחראית".

בשבוע שעבר פרסמנו בכאן 11 כי חברות דירוג האשראי הבינלאומיות פנו לבכירי המערכת הכלכלית והפוליטית בישראל ודרשו לקבל הבהרות נוכח הימשכות החקיקה באופן חד-צדדי והתגברות גל המחאה. לדברי הבכירים בשיחות, ההתרחשויות בישראל סותרות מסרים שקיבלו בחודשים האחרונים מירושלים, גם בשיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיהם תהיה חתירה להגעה להבנות, ושעל בסיסם הוחלט שלא להוריד את דירוג האשראי של ישראל.

הפופולריים