פרסום ראשון

סמוטריץ' הקפיא חלק מתוכנית החומש לחברה הערבית: "הקצנה לאומנית בתוך האוניברסיטאות"

סמוטריץ' הקפיא חלק מתוכנית החומש למגזר: "הקצנה לאומנית"
שר האוצר הקפיא למשך חודשיים תוכנית של 2.5 מיליארד שקלים שיועדו לתכנית חומש במזרח ירושלים • סמוטריץ': "נעודד את אוכלוסיית מזרח העיר לתעסוקה משתלמת ולהרחקה ממעגלי הטרור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר האוצר בצלאל סמוטריץ'
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הקפיא למשך חודשיים תוכנית של 2.5 מיליארד שקלים שיועדו לתכנית חומש במזרח ירושלים, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. הקפאת הכספים בשל ההתנגדות להעברת 200 מיליון שקלים למכינה של האוניברסיטה העברית לשילוב ערבים באקדמיה וההשכלה הגבוה, כפי שפורסם לראשונה בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

צפו בדיווח בחדשות בערב:

סמוטריץ' טען בשיחות סגורות ששילוב ערבים באוניברסיטאות מעודד לאומנות והקצנה. וכי יש לו התנגדות עקרונית להעברת הכספים. אחרי הסאגה, הממשלה תאשר ביום ראשון הקרוב את הצעת שר האוצר להקים ועדה בין-משרדית שתבחן מה לעשות בכסף במטרה להעביר אותו לעידוד תעסוקה.

מלשכת סמוטריץ' נמסר: "לצערנו בשנים האחרונות אנחנו עדים להקצנה לאומנית בתוך האוניברסיטאות, בשל כך בהחלטת החומש הקרובה הוחלט על הקמת צוות משותף למשרד האוצר ועיריית ירושלים שתקדם תעסוק בפריון גבוה לאוכלוסייה הערבית במזרח ירושלים בתקציב של 200 מיליון שקל וזאת כדי להביא תוצאות שיעודדו את אוכלוסיית מזרח העיר לתעסוקה משתלמת ולהרחקה ממעגלי הטרור ובכך לעמוד במטרה שהציבו גורמי המקצוע ושלמטרתה הוקצה הכסף מלכתחילה".

נזכיר כי היום בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב פורסם כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הקפיא מענק מיוחד שהובטח לרשויות הערביות בתמיכת שקד ועבאס בממשלת השינוי על סך 200 מיליון שקלים. שר האוצר סמוטריץ' מסר כי הוא "בוחן מחדש" מה לעשות עם הכסף בהתאם ל"סדרי העדיפויות". בימים האחרונים פנה שר הפנים משה ארבל במכתב לסמוטריץ' ודרש ממנו להעביר את הכספים בהקדם לרשויות מחשש לפגיעה באיזון התקציבי שלהן.

השר סמוטריץ' מסרב להעביר את הכסף ורוצה לבחון מחדש מה לעשות איתו. השר ארבל הסביר במכתב לשר האוצר שהרשויות הערביות לקחו התחייבויות על סמך הכספים הללו ואי העברת הכספים עלולה להכניס אותן לבור. ההסבר של ארבל וגורמי המקצוע במשרד הפנים הוא שהקפאת הכספים תעלה למדינה כפל כפליים. כי לחלץ את הרשויות מגרעון עשוי להיות יקר הרבה יותר. סמוטריץ׳ לא מקבל את ההסברים לפי שעה, והכסף נשאר בקופת האוצר.

בסביבת סמוטריץ' נמסר: "מדובר בהבטחה קואליציונית של איילת שקד למנסור עבאס והיא לא נושאת בתפקיד בממשלה הנוכחית. הכסף לא הועבר לשימוש אחר, הוא הוקפא לבחינה מחודשת של מנגנוני הפיקוח על העברת הכספים".

מח"כ מנסור עבאס נמסר: "ממשלת נתניהו-סמוטריץ' מעמיקה את האפליה ומגדילה את הפערים בישראל ומפקירה את החברה הערבית לארגוני הפשע. אני דורש מראש הממשלה להתערב מיד ולהנחות את משרד האוצר ושאר המשרדים לקדם את הישום והביצוע של תוכניות החומש של החברה הערבית".

הפופולריים