השקל צונח, בנק ישראל מתערב

השקל צונח, בנק ישראל מתערב
הבנק הודיע שבכוונתו למכור עד 30 מיליארד דולר, אחרי שהשער הגיע לשיא של שמונה שנים. הפעם האחרונה שבנק ישראל עשה מהלך דומה היתה בתחילת מגיפת הקורונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנק ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנק ישראל הכריז היום (שני) כי בכוונתו למכור מט"ח בהיקף של עד 30 מיליארד דולר. זאת בכדי להגן על שער החליפין של הדולר, שהגיע לשיא של שמונה שנים. אתמול האופציות על שער הדולר הגיעו לשער של 3.95. הבוקר המסחר בדולר נפתח ברמה של 3.92. בעקבות התערבות בנק ישראל הוא ירד מעט.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

לבנק ישראל יתרות מט"ח בשווי של 203 מיליארד דולר. מטרת היתרות היא לספק למשק לממן את הפעילות שלו בעת חירום כמו אסון טבע או מלחמה, במצב בו לא יהיה ניתן להשיג דולרים. כמו כן, הבנק משתמש ביתרות בשביל לווסת תנועות חריגות בשער המטבע כפי שקרה ביממה האחרונה. הפעם האחרונה שבנק ישראל עשה מהלך דומה היתה בתחילת מגיפת הקורונה. 

בהודעת הבנק נכתב כי "הבנק יפעל בתקופה הקרובה בשוק ככל שיידרש על-מנת למתן את התנודות בשער השקל ולספק את הנזילות הנדרשת להמשך הפעילות הסדירה של השווקים. בנוסף לתכנית ה-30 מיליארד, ובמידת הצורך, אספקת הנזילות לשוק תתבצע גם על ידי הפעלת מנגנוני עסקאות SWAP של הבנק בשוק בסכום של עד 15 מיליארדי דולרים. בנק ישראל ממשיך לנטר את ההתפתחויות, עוקב אחר כלל השווקים ויפעל בכלים העומדים לרשותו בהתאם לצורך". 

הפופולריים