סמוטריץ': נכשלנו כהנהגה להבטיח את ביטחון האזרחים

סמוטריץ': נכשלנו כהנהגה להבטיח את ביטחון האזרחים
סמוטריץ' הציג את תוכנית משרד האוצר לפיצוי עסקים • בהצהרתו, שר האוצר לקח אחריות אך דאג לבקר את הממשלות הקודמות: "יגיע הזמן של החשבונות, על הקונספציות, על הסכמי אוסלו, דרך ההתנתקות ועד הבריחה מעזה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' נשא היום (ראשון) הצהרה לאחר שהממשלה אישרה סמכויות נוספות לקבינט החברתי-כלכלי שהוא עומד בראשו. באותה ההצהרה, הודה סמוטריץ': "נכשלנו, הנהגת המדינה ומערכת הביטחון, בשמירה על ביטחון אזרחינו". סמוטריץ' הציג את תוכנית משרד האוצר לפיצוי בעלי העסקים שכללה בין היתר קרן הלוואות בערבות המדינה. 

> ישראל במלחמה: שמות הנופלים והנופלות

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

כל הדרכים ליצירת קשר עם מוקדי החירום

"אני ניצב מולכם היום ולוקח אחריות, אחריות על מה שהיה ואחריות על מה שיהיה. אנו עוברים כעת תקופה קשה מאוד, תקופה קשה לכל אזרחי ישראל", אמר סמוטריץ'. "הטבח שהיכה בנו בשבת שעברה, בעיצומו של חג שמחת תורה, היה המחריד שידענו במדינת ישראל.  מאז ראשיתה של הציונות וההתחדשות היהודית בארץ ישראל לא הגענו למימדים עצומים וכואבים שכאלה.  אכזריות כזו בלתי נתפסת שהעולם לא ראה כבר הרבה מאד שנים, מאז השואה".

שר האוצר המשיך ואמר כי "צריך להודות ביושר, בכאב ובראש מורכן – נכשלנו, הנהגת המדינה ומערכת הביטחון, בשמירה על ביטחון אזרחינו. לא הצלחנו לממש את החוזה הלא כתוב, הראשון במעלה בין מדינת לאזרחיה. חוזה שנכתב בדם וכעת הוא מוכתם בדם. כעת, אחרי הטבח הקשה והנורא כל כך, העולם הנאור כולו מבין עד כמה אכזריותם של שכנינו בלתי נתפסת, עד כמה האיום שהם מציבים איננו איום רק על מדינת ישראל, אלא על העולם המתקדם והמערבי כולו, עד כמה הברירה היחידה שעומדת בפנינו היא השמדה מוחלטת של עמלק, של הנאציזם, של חמאס-דעאש, של הרע והרשע. זו לא רק הברירה היחידה שעומדת בפנינו – זו המחויבות היחידה שניצבת למולנו כעת".

בהמשך אמר כי "יעד המלחמה שלנו הוא השמדה של החמאס ברצועת עזה נקודה. לא נסכים להסתפק בפחות מזה, לא נסכים להכלה, להסדרה או לכל ביטוי מכובס אחר, מלבד ניצחון מוחץ והשמדה פיזית של החמאס בעזה. יגיע הזמן של החשבונות, על הקונספציות, על הסכמי אוסלו, דרך ההתנתקות ועד הבריחה מעזה וכל המהלכים הטקטיים והאסטרטגיים כולל הטעויות והתקלות של התקופה האחרונה והימים האחרונים, שבסוף הביאו את הדבר הזה להתפוצץ לנו בפנים. כעת זמן אחדות וזמן ניצחון".

בתוך כך, ההצהרה התייחסה בסיומה לקבינט הכלכלי-חברתי שסמוטריץ' יעמוד בראשו. הקבינט ידון במגוון נושאים שיתנו מענה לכלל הנושאים האזרחיים הנוגעים למלחמה, בין היתר, הבטחת רציפות תפקודית אזרחית, מענה כלכלי לבעלי עסקים ובמגזר הציבורי, שיקום היישובים והקהילות בעוטף עזה, הקמת קבינט חברתי-כלכלי מצומצם, הסברה ועוד. סמוטריץ' הציג את תוכנית משרד האוצר לפיצוי בעלי העסקים, שכוללת: קרן הלוואות בערבות המדינה, דחיית תשלומי ביטוח לאומי לעצמאים, הקדמת תשלומי המדינה לספקים, דחיית תשלומי מע"מ לעסקים, הארכת רשיונות ודחיית אגרות.

 

 

 

הפופולריים