הופץ תזכיר חוק המצלמות בקלפיות

הופץ תזכיר חוק המצלמות בקלפיות
לפי הצעת החוק של משרדי המשפטים והפנים, עובד קלפי יוכל לתעד לא רק את הליך ספירת הקולות, אלא גם את רישום המצביעים ופעולת ההצבעה עצמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פתקי ההצבעה בבית הדפוס, 28.8.19
צילום: צילום: פלאש 90

משרדי הפנים והמשפטים הפיצו הערב (חמישי) את תזכיר הצעת חוק המצלמות לשמירת טוהר הבחירות. הציבור יוכל להגיב על ההצעה בתוך עשרה ימים וכוונתו היא להסדיר את סוגיית הצבת מצלמות בקלפיות עוד לפני הבחירות. בתזכיר החוק שהפיצו שר הפנים דרעי ושר המשפטים אוחנה, נאמר כי מטרתו למנוע או לפחות לצמצם את תופעת הזיופים בקלפיות.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

החוק מציע לאפשר לכל חבר ועדת קלפי, משקיף או נציג של ועדת הבחירות המרכזית לתעד חזותית או קולית את כל מה שהוא מסוגל לפקח עליו, כדי להגשים את מטרת תפקידו. על פי נוסח החוק, יהיה אפשר לתעד לא רק את הליך ספירת הקולות ורישום התוצאות, כפי שמבקשת ועדת הבחירות המרכזית, אלא גם את רישום המצביעים ופעולת ההצבעה עצמה. זאת למעט תיעוד החושף את תוכן הצבעתו של מצביע מסויים.

בליכוד מעוניינים להעביר את החוק במהירות כהצעה ממשלתית בעקבות החלטת ועדת הבחירות שלא לאפשר למפלגה להציב מצלמות בקלפיות במגזר הערבי. יושב ראש הכנסת יואל אדלשטיין אמר אתמול כי יעשה כל שביכולתו לזרז את הליך החקיקה.

ביום שני האחרון החליט יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, להתיר תיעוד של ספירת הקולות בבחירות הקרובות ביותר מ־1,000 קלפיות ברחבי הארץ, מתוך כ־14 אלף. הוא אף הורה להקים יחידת פיקוח על טוהר הבחירות וקבע כי בשעות ההצבעה רשאי מפקח טוהר הבחירות לתעד את הקלפי רק במקרה של חשש סביר לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין - וזאת רק באמצעות מכשיר מיוחד שיוקצה לצורך כך, ובאישור המשטרה. על נציגי המפלגות בקלפיות הוא אסר לצלם בעצמם. היום אמר מלצר כי הוועדה תפרסם מספר טלפון ייעודי, שכל אחד יוכל להתקשר אליו בזמן אמת ולדווח על דברים שנראים לו לא תקינים בקלפי. זאת במאמץ למנוע זיופים בבחירות הקרובות. מלצר ציין במהלך כנס של לשכת עורכי הדין במחוז תל אביב, כי ועדת הבחירות שוקלת לגייס עורכי דין שיטפלו בחלק מהנושאים.

במקביל, חקירת הזיופים במערכת הבחירות האחרונה נמשכת, כאשר פרוטוקול אחת מהקלפיות שנפסלו - בכסרא סמיע - חושף שורה של ליקויים חמורים בניהול הבחירות, ואת האופן שבו זויפו לכאורה תוצאות. כך למשל, נרשם אחוז הצבעה חריג של 98%, ותוצאות עגולות של 600 מצביעים בדיוק - 350 קולות לליכוד, 100 לכחול לבן, 50 לישראל ביתנו, 30 לימין החדש, 20 למרצ. החשד המרכזי של המשטרה הוא שחברי ועדת הקלפי הוסיפו מעטפות בזמן שמזכיר הקלפי לא הבחין בכך. 

בשיחה עם כאן חדשות, טען שלשלום מזכיר הקלפי בכסרא סמיע כי לא הוכשר כראוי לתפקידו, ולא הבין דברים רבים שעליו לעשות, לרבות דרך מילוי הפרוטוקולים וספירת הקולות. "פעם ראשונה שאני מזכיר קלפי", אמר בשיחה. "ההדרכה היא לא הדרכה. קיבלתי המון חומר עם דפים ולא הבנתי הרבה דברים. שיבואו לבדוק את הוועדה, איך מעבירים את ההדרכות. כולם עושים את המבחן ביחד - וכל אחד יכול להסתכל מה השני כתב. בגלל זה היה בלגן, בגלל זה היו אי סדרים, בגלל זה היו מחיקות".

הפופולריים