כשחוק "ישראל היום" פירק ממשלה: בחזרה לבחירות 2015

הערבים נהרו, נתניהו חגג: בחזרה לבחירות 2015
היריבים נהנו מיתרון מבטיח בסקרים, נתניהו הזהיר ששלטון הימין בסכנה והערבים עמדו במרכז הקמפיין. לא, לא מדובר בבחירות 2019, אלא באלה של 2015 – שנגמרו בניצחון נגד כל התחזיות. ומה יקרה הפעם?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו וציפי לבני
צילום: צילום: פלאש 90

ממשלה שכמעט משלימה את ארבע שנות הכהונה שלה היא לא דבר שכיח מדי בהיסטוריה הפוליטית של ישראל. רגע לפני פתיחת הקלפיות, הגיע הזמן לחזור מעט אחורה כדי להיזכר בבחירות הקודמות, של 2015, שהתאפיינו בלא מעט דמיון למערכת הבחירות הנוכחית.


הבחירות אז נערכו אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, פיטר את השרים ציפי לבני ויאיר לפיד. הסיבה: האשמתם במה שכינה נתניהו "ניסיון פוטש" נגדו, במסגרת "חוק ישראל היום". לבני חברה אז למפלגת העבודה והקימה איתה את המחנה הציוני, בתקווה שהפופולריות שלה אחרי צוק איתן, יחד עם החיבור לתשתית הקיימת, יביאו לניצחון על הליכוד ונתניהו.

ואכן, סקרים רבים ניבאו ניצחון למחנה המרכז-שמאל, חלקם אפילו בפער ניכר. אלא שאז, ביום הבחירות עצמו, פרסם ראש הממשלה את הסרטון שהפך מהר מאוד לוויראלי, והזהיר מפני נהירה המונית של ערביי ישראל לקלפיות במטרה להפיל את שלטון הימין.

מה שזכה מאז לכינוי "קמפיין הגעוואלד", וחוזר על עצמו ביתר שאת גם הפעם, עשה את העבודה עבור נתניהו. בסופו של דבר, נגד כל התחזיות, הליכוד ניצח בבחירות ביתרון של שישה מנדטים על פני המחנה הציוני של לבני ויצחק הרצוג. האם התרחיש יהיה דומה גם ב-2019? בקרוב נדע.

הפופולריים