דיווח: ירדן תתבקש לאזרח מיליון פליטים פלסטינים במסגרת עסקת המאה

דיווח: ירדן תתבקש לאזרח מיליון פלסטינים
לפי העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", יושקעו בתמורה 45 מיליארד דולר בפרויקטים בממלכה. עוד דווח כי צופר ונהריים יהיו בשליטת ישראל, כשירדן תקבל מסעודיה שטח שווה בגודלו. בנוסף, נטען כי מצרים וירדן הפחיתו את התנגדותם לעסקה, אך המלך עבדאללה הבהיר כי מדובר בתוכנית מסוכנת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
א-סיסי ועבדאללה השני
צילום: אי-פי

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרסם הבוקר (שישי) מפי מקורותיו פרטים נוספים על עסקת המאה שמגבש הממשל האמריקני. על פי הדיווח, נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי צפוי להתעדכן בפרטים הסופיים של התוכנית, במהלך ביקורו בוושינגטון בשבוע הקרוב. זאת לפני ההודעה הרשמית וביצועה, המתוכננים לאחר הבחירות בישראל.

עוד דווח כי מצרים וירדן הפחיתו את התנגדותם לעסקה, אך מלך ירדן עבדאללה השני, שכבר עודכן בפרטים בביקורו האחרון בוושינגטון, אמר כי מדובר בתוכנית מסוכנת ולא פשוטה לביצוע, ובפרט החלק הנוגע לחילופי אדמות. בנוסף, ירדן התבקשה לאזרח כמיליון פליטים פלסטינים בכמה פעימות - שלא ברור מהיכן יגיעו - זאת תמורת 45 מיליארד דולר שיושקעו בפרויקטים במדינה.

הצטרפו לעדכונים השוטפים בערוץ הבחירות בטלגרם של כאן חדשות

בחירות 2019 – בואו להכיר את המפלגות, המועמדים וכמה עובדות שלא ידעתם

חלק נוסף של התוכנית נוגע לצופר ולנהריים - שטחים השנויים במחלוקת בין ישראל לירדן, שעל פי ההסכם יהיו בחזקת ישראל. על פי ההצעה, ירדן תקבל מסעודיה שטח שווה בגודלו, במקום השטחים הללו. בנוסף, סעודיה ומדינות נוספות במפרץ יממנו את שוויו. עוד אמר המלך עבדאללה לגורמים מצריים כי על פי המפות שראה, התוכנית האמריקנית כוללת מעין קונפדרציה בין הרשות הפלסטינית, ירדן והמנהל האזרחי הישראלי.

לגבי מצרים, התוכנית כוללת דרכי פעולה שיאפשרו להכניס פלסטינים אל מצרים ולהוציא אותם, להקים אזורי תעשייה ובהמשך גם לאזרח אותם על פי חוקים מוגדרים. אם תעשה זאת, מצרים תקבל פרויקטי פיתוח - בפרט לצפון סיני - בעלות של 65 מיליארד דולר. עוד נמסר כי גם לבנון נדרשת לאזרח את הפליטים הפלסטינים שבשטחה ולא לבקש שיחזרו בעתיד לארץ. 

הפופולריים