שחיתות, ביטחון או שלום: מה הסוגיה הבוערת של בחירות 2019?

שחיתות או ביטחון? הסוגיה הבוערת של הבחירות
במסגרת סדרת הכתבות "מסע מקומי", שאלנו ב-10 ערים שונות מה הסוגיה המרכזית שתוציא את התושבים להצביע – והתשובות מגוונות • העיר היחידה שתושביה שמו את נושא השלום במרכז - נצרת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו בשוק מחנה יהודה בירושלים
צילום: צילום: פלאש 90

אז אחרי ההכנות, הקמפיינים, הפרשנויות וההערכות – על מה בעצם הבחירות שישראל הולכת אליהן בעוד שבוע? בשבועיים האחרונים, בסדרת הכתבות "מסע מקומי" בחדשות הערב בכאן 11, יצאנו לסייר בערים בישראל כדי לשמוע מה תושביהן חושבים על הבחירות ואיזה פתק ישימו בקלפי. יותר מזה, שאלנו את הנסקרים לאורך הדרך – על מה הבחירות האלה מבחינתם? מהי הסוגיה המרכזית שתוציא אותם להצביע? השאלה הזו קריטית לא רק עבור הקמפיינרים, שצריכים להתאים את המסרים לנושאים שעל הפרק; היא עשויה גם לנבא דפוסי הצבעה בפועל.

היום בחדשות הערב בכאן 11: הפרק האחרון של "מסע מקומי" ברחובות


כדי לקבל תמונת מצב, הלכנו לשאול תושבים של 10 ערים אם הבחירות האלה מבחינתם סובבות סביב השחיתות הציבורית; המצב הביטחוני; המצב המדיני; אולי דווקא מצבה של מערכת הבריאות, או התחבורה הציבורית. הערים שבהן ביקרנו הן נתניה, חיפה, אלעד, ראשון לציון, רהט, באר שבע, עפולה, בת ים, נצרת ורחובות.

השחיתות במרכז, אבל זה לאו דווקא משפיע על הבחירה בנתניהו

בארבע מתוך הערים שבהן קיימנו את הסקר, רוב המשיבים חשבו שהמאבק בשחיתות הוא הסוגיה הבוערת ביותר במערכת בחירות 2019 – ככל הנראה על רקע תיקי החקירה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. 37% מהמשיבים בראשון לציון סברו כך; ברהט 34%; בחיפה 32% ובנתניה 31%.

אבל לא כל מי שחושב שהשחיתות נמצאת גבוה בסדר היום, מתרגם זאת בהכרח לבחירה או לאי-בחירה בנתניהו. כך למשל בנתניה, הליכוד זוכה לרוב מוחץ של 30% מקולות הנסקרים. גם בחיפה, רוב המשיבים – 27% - אמרו שייתנו את קולם לראש הממשלה. בראשון לציון, לעומת זאת – העיר עם אחוז המצביעים הגדול ביותר – 27% השיבו שייתנו את קולם לכחול לבן של בני גנץ. המשיבים ברהט הלכו עם הרשימות הערביות: 24% לרע"מ-בל"ד, ו-20% לחד"ש-תע"ל של איימן עודה ואחמד טיבי.

מהעבר השני, בארבע ערים שהשתתפו בסקר המשיבים קבעו שדווקא הנושא הביטחוני הוא שצריך להכריע את הבחירות: עפולה, באר שבע, אלעד ובת ים. לא פחות מ-42% מהנסקרים באלעד סימנו את הנושא הביטחוני בלב הבחירות. בעפולה, 36% מהמשיבים ענו כך; בבאר שבע 32% ובבת ים – 25%.

ואיך התפצלו הקולות בקרב נושאי הדגל הביטחוני? שלוש מתוך ארבע הערים הללו הלכו עם נתניהו, ובפער גדול. בעפולה, 46% מהנשאלים אמרו שיצביעו לליכוד. בבאר שבע, 36% מהנשאלים אמרו שיצביעו לליכוד; בבת ים, מפלגת השלטון מקבלת 29% מקולות הנשאלים, ואילו אלעד החרדית התפצלה בין ש"ס, עם 39%, ליהדות התורה עם 27%.

ביטחון כן, ומה עם נושא השלום? רק בעיר אחת מה-10 שאליהן הגענו אמרו רוב הנשאלים שזו הסוגיה המרכזית. מדובר בעיר הערבית הגדולה ביותר בישראל, הלא היא נצרת, שם 29% מהנשאלים העידו שהשלום נמצא מבחינתם בליבת מערכת הבחירות.

חשוב לציין שהסקרים נערכו בימים שונים בשבועיים האחרונים, וסביר שהושפעו מההתרחשויות הביטחוניות והמדיניות שנלוו אליהם – החל מירי הרקטה למושב משמרת בשרון, דרך ההסלמה בדרום ועד הצהרת טראמפ על ההכרה ברמת הגולן. אז האם המאבק בשחיתות הוא שיוביל את אזרחי ישראל לקלפי, או דווקא הנושא הביטחוני? בשבוע הבא נדע.

צפו בכל הפרקים של "מסע מקומי":

הפופולריים