"הסית בקולו לגזענות": עמדת היועמ"ש על בן ארי

"הסית בקולו לגזענות": עמדת היועמ"ש על בן ארי
פרקליטות המדינה הסבירה בפוסט חריג בפייסבוק את עמדתה בנושא פסילת מועמד עצמה יהודית ותמיכה במועמדות עופר כסיף ורשימת בל"ד. על פי עמדתם, נגד בן ארי הצטברו ראיות רבות לכך שהוא התבטא בקולו נגד ערבים, ואילו במקרה של כסיף מדובר בריאיון אחד בלבד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיכאל בן ארי
צילום: צילום: הדס פרוש

בצעד חריג, פרסמה אמש (שלישי) פרקליטות המדינה פוסט בחשבון הפייסבוק שלה, ובו הסבירה ופירטה את עמדתה ועמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלפיה יש לפסול את מיכאל בן ארי, מראשי עוצמה יהודית, מהתמודדות בבחירות. "לבית המשפט הובאו הקלטות רבות שבהן נשמע בן ארי בקולו מסית לגזענות", נכתב בפוסט. זאת בניגוד למקרה של רשימת בל"ד ועופר כסיף, שם הובאו כתבות אינטרנטיות בלבד, ולא התבטאויות מפורשות של המועמדים בקולם. 

בפוסט הציגו בפרקליטות ציטוטים רבים שהובאו בפני בית המשפט, שבהם בן ארי נשמע אומר, בין היתר: "הערבים בחיפה אינם שונים בשום דבר מהערבים בעזה. במה הם שונים? הם פה אויבים מבפנים - הם נלחמים נגדנו בתוך המדינה". במקרה אחר הוא אמר על הבדואים: "האויבים האלה משרתים בצבא - מפתים אותם בכסף. אני יודע ממקור ראשון, ממי שמשרת איתם, לא סומכים עליהם לרגע. יש איזו אג'נדה, אם הם ישרתו בצבא הם יהיו נאמנים לנו - לא. הם לא נאמנים לנו".

האזינו לריאיון עם מיכאל בן ארי

בציטוט נוסף, נשמע בן ארי כשהוא קורא להרוג כל מי שמדבר נגד היהדות: "צריך קודם כל לשנות את המשוואה שמי שמעז לדבר נגד יהודי, הוא לא חי. לא מגרשים אותו, לא שוללים לו אזרחות - הוא לא חי. כיתת יורים הורגים אותו, מחסלים אותו, כמו שערבים מבינים. זו השפה שלהם. תגידו לי גזענות, גזען? מי שאומר שהם נאמנים מזלזל בהם, 'ערבי סתם רוצה רק לאכול, רוצה רק להתפרנס' - זה לא נכון, ולצערנו הרב אנחנו נראים ככה".


על סמך הציטוטים האלה וציטוטים רבים נוספים, הסבירו בפוסט, סברו היועץ המשפטי לממשלה, ופרקליט המדינה שי ניצן כי בן ארי מסית לליבוי יצרים שיטתי על יסוד לאומי-אתני נגד האוכלוסייה הערבית, וקורא לשלילה אלימה של זכויותיה. כמו כן, מהציטוטים ניתן ללמוד כי הוא התייחס לכל הערבים או כמעט לכולם. 

במקרה של עופר כסיף ורע"מ-בל"ד הראיות שהיו הבסיס לבקשת הפסילה כללו אך ורק שלוש כתבות מאתרי אינטרנט, שהביאו ציטוטים של כסיף, וריאיון אחד עימו. כסיף עצמו הגיש תצהיר לבית המשפט שבו הכחיש שאמר את הציטוטים שיוחסו לו בכתבות, אך אישר את הדברים שאמר בריאיון. לפיכך, בחומר שהוגש לא הייתה הוכחה שמתקיימת בכסיף אחת משלוש העילות לפסילה. מנדלבליט ציין כי לכסיף אכן היו התבטאויות קשות בהן ערך השוואות לנאציזם ולגרמניה הנאצית, אך הוא ושי ניצן הסתייגו נחרצות מאמירות אלו.

בנוגע לרשימת רע"מ-בל"ד, לעמדת היועמ"ש ופרקליט המדינה, לו הייתה מתמודדת מפלגת בל"ד ברשימה נפרדת ועצמאית, היה מקום לשקול בכובד ראש את פסילתה. כך הודיעו לבית המשפט. עם זאת, מכיוון ששתי המפלגות רצות ביחד הוחלט שאין מקום לפסילה.


מוקדם יותר השבוע בית המשפט העליון קבע כי מיכאל בן ארי לא יוכל להתמודד בבחירות לכנסת. ההחלטה התקבלה ברוב של שמונה שופטים נגד אחד. שאר המועמדים שנפסלו בוועדת הבחירות המרכזית, וביניהם עופר כסיף ומפלגת רע"מ-בל"ד, יוכלו להתמודד בבחירות.

הפופולריים