"אנשים חיים במיתוסים": למה האומנים חוששים להתבטא פוליטית?

למה האומנים חוששים להתבטא פוליטית?
במערכת הבחירות של 1981 יוחס הניצחון של הליכוד לנאום הצ'חצ'חים של דודו טופז, וב-2015 לדבריו של יאיר גרבוז על "מנשקי הקמעות". הדעות של סופרים וידוענים מעוררים אמוציות, ואולי ההתנפלות עליהם סותמת כמה פיות. סדרת הכתבות "הנבחרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עודד קוטלר
צילום:

בזמן שמערכת הבחירות הולכת ומתקרבת לנקודת רתיחה, כדאי להיזכר במערכת בחירות אחרת, כזו שהוגדרה כמכוערת ביותר שידעה ישראל ומזכירה מאוד את הנוכחית - בחירות 1981. הסיפור של הבחירות ההן קשור, אולי יותר מכל קודמותיהן, לשד העדתי. הקרע בין המחנות היה עצום, והאיבה בין מזרחים לאשכנזים הגיעה לשיא. 38 שנים אחרי, יצאנו בסדרת הכתבות "הנבחרים" המשודרת בחדשות הערב בכאן 11 כדי להיזכר איך זה נראה אז.

פרק ראשון: גיבורי הקמפיין של בחירות 1981

"כשפינצ'רתי לשמעון פרס את האוטו": אחד מהסמליה הזכורים ביותר של מערכת הבחירות המכוערת ב-1981 היה עצרת המונית שנערכה בבית שמש. העיר נחשבה פעם למעוז של המערך, אך שמעון פרס שהגיע אז לעצרת למד מהר מאוד על בשרו שהמציאות השתנתה, כשהתקבל בקריאות "הביתה". זו הייתה הפגנת כוח: תומכי המערך מצד אחד, ותומכי הליכוד ובגין מנגד. "תתביישו לכם!", הטיח פרס בקהל, ותקף את המקללים בכינויים כמו "שיכורים" ו"חומייניסטים".

"לא ויתרתי לו לרגע. לא יכולתי לראות אותו, את השמעון פרס הזה, שייקח את השלטון בחזרה", נזכר הרצל חנוכה, שהשתתף אז בהפגנות. "פרס לא אהב ספרדים, הוא שנא אותם". לדבריו, "באנו עם סכינים ועגבניות. עד כדי כך רצינו לפגוע בו. רצינו להגיד לו - הלו הלו, תירגע. אנחנו פה, הספרדים".

פרק שני: ההערצה למנהיגי הליכוד מבגין ועד נתניהו

בחירות 1981 עמדו בסימן עצרות ההמונים של מנחם בגין, שהלהיב את הקהל וגרף 48 מנדטים. גם היום הבחירות עוסקות באישיותו של מנהיג המפלגה, שהמצביעים בטוחים שאין לו תחליף. "עשו את העדר לקונוטציה שלילית", אומרת מצביעת הליכוד מירי תשתית, "אני שמחה להיות בעדר הזה, אני מלחכת עשב בעדר, ואני נהנית מהרועה שמחלל לי בחליל".

פרק שלישי: בימין ממשיכים לחלום על סיפוח יו"ש לישראל

כבר 40 שנה שהימין נמצא בשלטון, אך שאיפת ציבור המצביעים המתנחלים לספח את יהודה ושומרון רחוקה ממימוש. אנשי ההתיישבות יודעים שנתניהו הוא זה שאחראי להחזרת חברון, ומכירים היטב את נאום בר אילן, אך הם עדיין ממשיכים להצביע לו.

פרק רביעי: במה עושים מול מפלגת רמטכ"לים? תשאלו את בגין

בבחירות 1981 התמודדו שני אזרחים על הנהגת המדינה – בגין ופרס – אבל ברשימת המערך הוצבו שלושה רמטכ"לים בדימוס: רבין, בר לב וגור – ניסיון שלא צלח בלגבור על הליכוד. איך זה שונה מהרשימה שהורכבה לבחירות הקרובות? 

פרק חמישי: למה האומנים חוששים להתבטא פוליטית?

במערכת הבחירות של 1981 יוחס הניצחון של הליכוד לנאום הצ'חצ'חים של דודו טופז, וב-2015 לדבריו של יאיר גרבוז על "מנשקי הקמעות". הדעות של סופרים וידוענים מעוררים אמוציות, ואולי ההתנפלות עליהם סותמת כמה פיות. 

הפופולריים