דנון: מבחינתנו הקרקע בשלה להכרה אמריקנית ברמת הגולן

דנון: הקרקע בשלה להכרה אמריקנית בגולן
על רקע הסרת המונח "כיבוש" ביחס לגולן בדוח של משרד החוץ האמריקני, שגריר ישראל באו"ם אמר בריאיון לכאן רשת ב: "ייתכן שבמהלך ועידת איפא"ק נשמע אמירות משמעותיות יותר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר ישראל באו"ם דני דנון
צילום: צילום: אי-פי

על רקע הסרת המונח "כיבוש" מרמת הגולן בדוח של משרד החוץ האמריקני, שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר היום (חמישי) כי "בהחלט יש מגמה חיובית בארצות הברית בנוגע לגולן". דנון ציין כי ייתכן שבמהלך ועידת איפא"ק שתיערך החודש, וביקורו של ראש הממשלה בארצות הברית, "נשמע אמירות משמעותיות יותר בעניין".

האזינו לריאיון המלא עם דני דנון בכאן רשת ב

"אני לא רוצה להעריך, אבל אפשר לומר שהגולן יימסר. היום ברור שהגולן הוא חלק מישראל, ולכן מבחינתנו הקרקע בשלה ואנחנו נברך על אמירה כזו כשתבוא מהבית הלבן", אמר דנון. הוא ציין עוד כי "כבר היום אנחנו שומעים קולות מבכירים בממשל האמריקני. הנשיא עדיין לא אמר דבר, אבל כן יש מגמה חיובית".

על הצגת הדוח אתמול של משרד החוץ האמריקני, שבו הוסרה ההתייחסות לרמת הגולן כשטח כבוש והחלפה ב"שליטה ישראלית", אמר השגריר באו"ם: "אתמול יצאה הבהרה שאין מדיניות חדשה או שינוי במדיניות האמריקנית. אבל הממשל הוא אוהד ומתחשב, ולכן גם לאמירות האלה יש משמעות – בעיקר כשמתכוננים לפרסום התוכנית של טראמפ. מבחינתנו רמת הגולן היא נושא חשוב".

אתמול הציג שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, דוח על זכויות אדם שממנו הורידו האמריקנים את ההתייחסות לרמת הגולן כ"שטח כבוש", ובמקום זאת הגדירו את האזור "בשליטה ישראלית". בנוסף, המונח "כיבוש" לא מוזכר בנוגע לחלקים מהגדה המערבית ולרצועת עזה.


עם זאת, גורם אמריקני הדגיש בשיחה עם כאן חדשות כי המדיניות לגבי הגולן לא השתנתה. "המונחים בדוח זכויות האדם מתייחסים לשמות הגיאוגרפיים הנפוצים של האזור", הסביר. גורם במשרד החוץ האמריקני הבהיר כי אין שינוי במדיניות בנוגע למצב השטחים הפלסטיניים. הוא הסביר כי המילה "כיבוש" לא הייתה בשימוש משום שהדוח התרכז בזכויות אדם, ולא בנושאים חוקיים.

אף על פי שבממשל האמריקני הבהירו כי אין כל שינוי במדיניות, בישראל מצפים להכרה בריבונות ישראל על רמת הגולן עוד לפני הבחירות. ראש הממשלה נתניהו צפוי להעלות את הסוגיה בפגישתו עם הנשיא טראמפ בעוד שבועיים.

הפופולריים