עימות בין חיות לסמוטריץ' במהלך דיון במועמדותם של בן ארי ובן גביר לכנסת

במהלך דיון בעליון: עימות בין חיות לסמוטריץ'
בית המשפט דן בערעור שהוגש על החלטת ועדת הבחירות שלא לפסול את ראשי עוצמה יהודית מהתמודדות לכנסת הבאה. השופט קרא: "השאלה היא מהי נאמנות ומי קובע אותה. בן ארי? מי שמו?". עימותים קולניים פרצו מחוץ לאולם בין פעילי ימין לאנשי רע"מ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יום עמוס נוסף סביב פסילת מועמדים ורשימות לכנסת: בית המשפט העליון החל לדון היום (חמישי) בערעור על החלטת הוועדה שלא לפסול את מועמדותם של ראשי עוצמה יהודית מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר לכנסת. את הערעור הגישו מרצ, התנועה הרפורמית, "תג מאיר" וח"כ סתיו שפיר מהעבודה. ביום ראשון ייתן בג"ץ את החלטתו בכל הבקשות לפסילת מועמדים שהוגשו. 


במהלך הדיון התפתח עימות קצר בין יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. חבר הכנסת פנה לנשיאה וביקש: "תכבדי את הכנסת". חיות, מצדה, השיבה: "אני לא חייבת לך הבהרה". פעילי ימין הוצאו מהבניין.

נציג המבקשים, עורך הדין הרב הרפורמי גלעד קריב, ביקש בדבריו לפסול את שני חברי עוצמה יהודית. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, שאלה אותו אם אין מקום להבחין בין שניהם. היא אמרה כי בן ארי מנסה לפרש אחרת את דבריו ואילו בן גביר טוען שיש לו דרך אחרת.

נציג היועץ המשפטי לממשלה אומר בעניינו של בן ארי כי "פעם אחר פעם הוא נשמע בקולו בסרטונים בדברים שהם הגרעין הקשה של הסתה לגזענות כלפי הציבור הערבי, כמו 'הם בוגדים', 'הם גיס חמישי', ו'הם אומה רצחנית'". השופט ג'ורג' קרא תהה: "השאלה היא מהי נאמנות ומי קובע אותה. בן ארי קובע אותה? מי שמו? על סמך אלו קריטריונים הוא קובע אותה?".

בא כוחו של מיכאל בן ארי: "בן ארי לא גזען, אלא מתנגד לתנועה הערבית הלאומית. לבן ארי אין בעיה עם אדם שנאמן לישראל כמדינת העם היהודי. צריך לבחון את המכלול ולא לקחת בפינצטה התבטאות פה ושם. מה שקובע את התיחסות בן ארי לבן אדם - זה נאמנותו למדינת ישראל. בן ארי שולל שלילה מוחלטת את דרכה הפוליטית של התנועה הערבית הלאומית. להשקפתו, מתנהלת פה מלחמה בין שתי תנועות לאומיות. ומי שמזדהה עם התנועה הערבית הלאומית - הוא אויב. זו לא גזענות".

בהמשך היום צפוי בית המשפט לקיים דיון גם בערעור שהגישה מפלגת רע"מ-בל"ד על החלטת הוועדה לפסול אותה מריצה לבחירות. את העתירה נגד המפלגה הגישה מפלגת עוצמה יהודית.

מספר 8 באיחוד מפלגות הימין, עורך הדין איתמר בן גביר ממפלגת עוצמה יהודית, טען בריאיון לדב גילהר בכאן רשת ב כי "אנחנו הבאנו מסה קריטית שמשמיעה את הקולות שלהם, את אחמד טיבי, את איימן עודה, כל מיני חברי כנסת מהמפלגות הללו שהם תומכים ברצח של חיילים".

האזינו לריאיון עם בן גביר בכאן רשת ב:

אתמול החל בית המשפט העליון את הדיונים בהחלטות ובבקשות לפסילת רשימות ומועמדים מלהשתתף בבחירות לכנסת. הרכב מורחב של תשעה שופטים דן בפסילת מועמדותו של עופר כסיף ברשימת חד"ש-תע"ל.  לדיון הגיעו חברי הכנסת יוסף ג'בארין, איימן עודה, עודד פורר ואביגדור ליברמן. 

בא כוחו של כסיף אמר בדיון בין השאר כי "אם אביגדור ליברמן יתנצל על כל האמירות שלו נגד הערבים, גם כסיף יהיה מוכן להתנצל". נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, השיבה לטענות ואמרה על כסיף: "יש אצלו שימוש בהטיות שונות של נאציזם. כנראה זה עולם המושגים שלו. אדוני לא יקטין את זה. זה חמור מאוד". 

הפופולריים