ריבלין: "אנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי הערבים"

הנשיא: "השיח כלפי הערבים - לא מתקבל על הדעת"
נשיא המדינה התייחס לוויכוח הפומבי בין נתניהו לרותם סלע, שעורר סערה: "אין אזרחים סוג א', אין מצביעים סוג ב' - מול הקלפי נהיה שווים כולנו, יהודים וערבים", הדגיש בכנס טרומן לציון 40 שנה לחתימת הסכם השלום עם מצרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא ראובן ריבלין
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום (שני) לסערה שנוצרה סביב הוויכוח הפומבי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשחקנית והמגישה רותם סלע, שאמרה כי ישראל מדינת כלל אזרחיה. "בתקופה האחרונה אנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים", אמר ריבלין בכנס טרומן לציון 40 שנה לחתימת הסכם השלום עם מצרים.

"מי שמאמין בחובתה של מדינת ישראל, להיות יהודית ודמוקרטית במלוא מובן המילה, חייב לזכור שבישראל שוויון זכויות מוחלט לכל אזרחיה. אין אזרחים סוג א', אין מצביעים סוג ב', מול הקלפי נהיה שווים כולנו, יהודים וערבים. בכנסת ניוצג כולנו, יהודים ושאינם יהודים", הדגיש. דברים דומים כתב בסדרת ציוצים בערבית שפרסם בחשבון הטוויטר שלו.


אתמול התייצבו גל גדות ושלומית מלכה לצד המגישה ופרסמו דברי תמיכה בסלע, שכתבה בעמוד האינסטגרם שלה: "מתי לעזאזל מישהו בממשלה הזו ישדר לציבור שישראל היא מדינת כלל אזרחיה, וכל בני האדם נולדו שווים. וגם הערבים רחמנא ליצלן הם בני אדם". בשל הדברים הללו היא ספגה מתקפה קשה ברשתות החברתיות.

"ואהבת לרעך כמוך זה לא עניין של ימין ושמאל, יהודי וערבי, חילוני ודתי", כתבה גדות בסטורי בעמוד האינסטגרם שלה. "זה עניין של דיאלוג. של הידברות לשלום, ולשוויון, ושל סובלנות שלנו אחד כלפי השני. האחריות לזרוע תקווה ואור לעתיד טוב יותר לילדים שלנו היא עלינו. רותם, אחות, את השראה לכולנו".

מלכה תהתה בפוסט בחשבון הפייסבוק שלה "איך יכול להיות שב-2019 במדינה דמוקרטית אנשים צריכים לפחד לומר את דעתם? לאן נעלם חופש הביטוי? האם אנחנו עדיין מדינה דמורקטית בכלל? ואם אנחנו אכן מגדירים את עצמנו כמדינה דמוקרטית-יהודית – מה זה אומר? מהם הערכים של היהדות? מה יותר מסמל את החינוך היהודי מדרך ארץ קדמה לתורה? מאהבתך לרעך כמוך? מי יותר מאיתנו צריך להבין את המשמעויות העמוקות של גזענות ושנאת חינם?"

"רותם – עצוב שלומר את דעתך היום נחשב למעשה אמיץ", המשיכה מלכה. "תודה על הפתיחות והכנות שלך, את עוזרת לכולנו להתפתח ולהתקדם לעבר דיון נאור ושוויוני. ולכל השאר – תהיה דעתכם אשר תהיה, היא מקובלת. אתם לא צריכים להפעיל כוח על מנת להשמיע את עצמכם".

הפופולריים