היועמ"ש דחה את בקשת סנגוריו של נתניהו: ההחלטה תתפרסם לפני הבחירות

היועמ"ש סירב לבקשת רה"מ לדחות את פרסום החלטתו
במכתב ששלח לצוות ההגנה של ראש הממשלה, הבהיר מנדלבליט כי שיקוליו מקצועיים בלבד, וכי דווקא עצירת ההליך יכולה להיתפס כהטיה פוליטית. נתניהו הגיב בסרטון: "נראה שהוא נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דחה היום (שישי) את בקשת סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוגע למועד פרסום החלטת היועץ בקשר לתיקי החקירות נגד נתניהו. במכתב ששלח לצוות ההגנה של ראש הממשלה, טען מנדלבליט כי אין מניעה לפרסם החלטה מטעמו, ככל שתהיה כזו, לשקול להגיש כתב אישום בתיקים הנוגעים לראש הממשלה, או בחלקם, בכפוף לשימוע - גם לפני מועד הבחירות. נתניהו הגיב לדברים בסרטון שהעלה לרשתות החברתיות, בו אמר: "נראה שהוא נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת. הם לוחצים להגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר, גם כשאין כלום, העיקר שיהיה לפני הבחירות. זו החלטה גורלית שעלולה להביא להעלאת השמאל לשלטון".


במכתב ששלח לסניגורים, הדף מנדלבליט את המתקפה מצד נתניהו והבהיר כי שיקוליו מקצועיים בלבד. עוד אומר היועץ כי השימוע, ככל שיהיה, ייערך בלב פתוח ונפש חפצה ויודגש בהודעה לציבור כי מדובר בשימוע ולא בהחלטה סופית. במכתבו טען כי דווקא עצירת ההליך יכולה להיתפס כהטיה פוליטית, משום שהנחיות היועץ המשפטי לממשלה קובעות ככלל שיש להמשיך את הטיפול בתיקים במקרים כאלה. לכן, לדבריו, עצם הקדמת הבחירות אינה סיבה לעצור את ההליך.


יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה על סרטון התגובה של נתניהו כי "כעומק ההיסטריה והפניקה, כך קצב הנפקת סרטוני ההסתה נגד היועמ"ש. התקפותיו הבזויות על מערכת שלטון החוק הן התקפה על המדינה עצמה, ומלמדות יותר מכל כי הוא מעדיף את טובתו האישית על זו של הציבור, החברה והמדינה". לצידה, יו"ר התנועה ח"כ ציפי לבני אמרה כי "החלטת היועמ״ש היא החלטה מתבקשת כי אין אדם בישראל שנמצא מעל החוק. אינני יודעת מה תהיה החלטתו, אני רק יודעת שנתניהו מנסה להרוס את המוסד הזה ואת יתר בסיסי הדמוקרטיה מסיבותיו האישיות ולא ניתן לו לעשות את זה.״

אתמול שלחו פרקליטיו של נתניהו מכתב למנדלבליט, ובו דרשו השלמות חקירה בתיק 4000, לרבות עדים שביקש ראש הממשלה לזמן. כמו כן, דרשו הפרקליטים מהיועץ המשפטי לממשלה להורות על השלמות חקירה בתיק 2000, לרבות חקירתם של 43 חברי כנסת שהצביעו בעד חוק ישראל היום, וחברי כנסת שהצביעו בעד חוקים הפוגעים בישראל היום בין 2009 ל-2010. בנוסף, דרש ראש הממשלה לחקור נבחרי ציבור שהובילו החרגת איסור פרסום טבק מהעיתונות הכתובה - מהלך שלטענת פרקליטיו, בעל השפעה על הכנסותיהם של שני מוציאים לאור - נוני מוזס ועמוס שוקן.

אתמול נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי הסתיימו הדיונים של מנדלבליט וצוותו גם בתיק 2000 - פרשת השיחות בין ראש הממשלה למוציא לאור של ידיעות אחרונות נוני מוזס. רוב הצוות בעד הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שוחד, אבל זה נחשב תיק עם מורכבות משפטית וההחלטה היא של היועץ בלבד.

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר אמש: "נראה שהיועץ המשפטי לממשלה נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר - ולפני הבחירות. רק הבוקר הניחו פרקליטי ראש הממשלה דרישה בפני היועץ לבצע השלמות חקירה של יותר מ-60 עדים משמעותיים שלא נחקרו באף אחד מהתיקים.

"עוד לא יבש הדיו וכבר הערב נחפזים להדליף מהפרקליטות שאין שום כוונה לבדוק עדים חיוניים אלה. בהחלטה הגורלית ביותר בתולדות המשפט בישראל, דוחסים תהליך של שנה וחצי לכמה ימים. אנו מקווים שהלחץ האדיר של השמאל על היועץ לא יכניע אותו פעם נוספת כשיידרש להחליט אם להתייחס לשתיים וחצי כתבות בוואלה כאל שוחד".

הפופולריים