המוטיבציה היא סולידריות: למה יהודים מצביעים לבל"ד?

עניין של סולידריות: למה יהודים מצביעים לבל"ד
אורלי נוי הפעילה במפלגה הסבירה בכאן רשת ב מדוע מאות יהודים מצביעים לה. לטענתה: "הקיום היהודי יכול להתאפשר רק במסגרת מדינת כל אזרחיה, אחרת זה יהיה אפרטהייד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

הפעילה החברתית אורלי נוי שמצביעה למפלגת בל"ד הסבירה היום (חמישי) מה גורם ליהודים להצביע למפלגות ערביות. נוי אמרה בריאיון לערן זינגר בתכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב שאחת הסיבות היא סולידריות עם הציבור הערבי. היא הוסיפה כי "אני מצביעה לבל"ד מצביעה כיהודייה ישראלית שמעוניינת בהמשך הקיום הלאומי היהודי בישראל לאורך זמן".

"אני חושבת שהקיום היהודי הזה יכול להתאפשר רק במסגרת מדינת כל אזרחיה. מה שאומר שחיים פה שני קולקטיביים לאומיים, ולשניהם מגיעה הזכות להגדרה עצמית", הסבירה נוי. "אם נרצה להמשיך לכפות את הלאומיות היהודית כבלעדית, לאורך זמן זה יהיה דרך אפרטהייד. אנחנו לא המדינה הדמוקרטית השוויונית הסוציאליסטית שהובטחה לנו".

נוי פירטה את הבעייתיות לדעתה במפלגת מרצ ואמרה כי "אני חושבת שהיא מגלמת בתוכה פרדוקס של השמאל הציוני בכללותו. מצד אחד זאת מפלגה עם כל האג'נדות הנכונות, עם אנשים מאוד ראויים שמחויבים לרעיון הדמוקרטי. בו בזמן, היא לא רק ציונית בהגדרה אלא גם בפרקטיקה. כי היא חברה בקק"ל או בסוכנות היהודית. הרעיון של להילחם על שוויון הפרט הוא ראוי מאוד. אבל בציבור הישראלי מעמדו של הפרט נגזר משיוכו הלאומי".

הפופולריים