סערה בפולין בעקבות התבטאות של נתניהו על שיתוף פעולה בין פולנים לנאצים

סערה בפולין בעקבות התבטאות של נתניהו על השואה
לקראת משבר חדש? בלשכת ראש ממשלת פולין אמרו כי יבחנו את דבריו של נתניהו, שאמר בעת ועידת פולין: "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים - זה לא נסתר אף פעם", זאת לאחר שנשאל על חוק השואה. ראש ממשלת פולין שוקל לבטל את השתתתפותו בוועידת מדינות וישיגרד, שתתקיים בישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כלי התקשורת הפולניים עוסקים באמירת נתניהו
צילום: צילום: ללא

בלשכת ראש ממשלת פולין אומרים כי בכוונתם לבחון התבטאות של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש (חמישי), בנוגע לשיתוף פעולה בין פולנים לנאצים במלחמת העולם השנייה. בלשכתו של מטאוש מורבייצקי אמרו כי הדברים שאמר נתניהו "מפתיעים", ואף ציינו כי מורבייצקי שוקל לבטל את השתתפותו בוועידת מדינות וישיגרד, שתתקיים בשבוע הבא בישראל.

תגובת הפולנים הגיעה, לאחר שנתניהו התייחס לחוק השואה הפולני כששוחח עם עיתונאים בוועידת ורשה. "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים", אמר נתניהו. "זה לא נסתר אף פעם. הנה אני אומר את זה כאן, על כך אין ויכוח". 

בעקבות הדברים, כאמור, ראש ממשלת פולין יבחן את הגעתו לישראל בשבוע הבא, במסגרת הפסגה שבה משתתפות פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה. ‏נשיא פולין אנדז'י דודה קרא בציוץ בחשבון הטוויטר שלו לבטל את המפגש בישראל ולקיימו בפולין, אם אכן נתניהו אמר את הדברים.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

הדברים מגיעים על רקע משבר חוק השואה הפולני, שפרץ לפני כשנה. לפי החוק אסור להאשים את הפולנים כעם ואת פולין כמדינה בביצוע פשעים נגד יהודים בתקופת השואה.

תחילה החוק כלל עונש מאסר למי שמפר אותו. ביוני האחרון הודיעה ממשלת פולין כי היא משנה את החוק בעקבות לחץ מצד ישראל וארצות הברית. נתניהו הסביר אז כי ישראל ניהלה מגעים חשאיים עם פולין במשך כמה חודשים אחרי אישור החוק.

הפופולריים