תם המשבר? נשיא פולין: ציטוטי נתניהו - מניפולציה

נשיא פולין: ציטוטי נתניהו - מניפולציה זדונית
בלשכת הנשיא דודה אמרו כי קיבלו הסברים רשמיים מהצד הישראלי. מוקדם יותר פנתה שגרירת ישראל בפולין במכתב לראש הממשלה הפולני בעקבות דברי נתניהו: "אמר רק שאיש לא נתבע במסגרת חוק השואה על כך שאמר שפולנים שיתפו פעולה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומטאוש מורבייצקי
צילום: AP Photo/Michael Sohn

המשבר בין ישראל לפולין: בניסיון להרגיע, העבירה הלילה (שישי) שגרירת ישראל בפולין אנה אזרי מכתב ללשכת ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי ובו הבהירה כי "ראש הממשלה נתניהו לא אמר שהאומה הפולנית ביצעה פשעים נגד היהודים, אלא רק שאיש לא נתבע במסגרת חוק השואה על כך שאמר שפולנים שיתפו פעולה". בעקבות זאת הוציא נשיא פולין אנדז'י דודה הודעה שלפיה "קיבלנו הסברים רשמיים מהצד הישראלי ונראה שמדובר במניפולציה עיתונאית". עם זאת, ברשתות החברתיות בפולין יש עדיין זעם על דברי נתניהו.

"נראה שהכתבה שבה נכתב שנתניהו אמר 'האומה הפולנית' היא דוגמה למניפולציה עיתונאית זדונית", אמרו בלשכת הנשיא דודה. "זה טוב שזה הוסבר לאחר ההתערבויות שלנו. אנן מודים על שיתוף הפעולה עם הצד הישראלי בעניין".

בלשכת מורבייצקי אמרו אתמול כי בכוונתם לבחון את התבטאות ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בנוגע לשיתוף פעולה בין פולנים לנאצים במלחמת העולם השנייה. מטעם מורבייצקי אמרו כי הדברים שאמר נתניהו "מפתיעים", ואף ציינו כי הוא שוקל לבטל את השתתפותו בוועידת מדינות וישיגרד, שתתקיים בשבוע הבא בישראל.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

תגובת הפולנים הגיעה לאחר שנתניהו התייחס לחוק השואה הפולני כששוחח עם עיתונאים בוועידת ורשה. "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים", אמר נתניהו. "זה לא נסתר אף פעם. הנה אני אומר את זה כאן, על כך אין ויכוח". 

דודה קרא אתמול בציוץ בחשבון הטוויטר שלו לבטל את המפגש בישראל ולקיימו בפולין, אם אכן נתניהו אמר את הדברים. הדברים מגיעים על רקע משבר חוק השואה הפולני, שפרץ לפני כשנה. לפי החוק אסור להאשים את הפולנים כעם ואת פולין כמדינה בביצוע פשעים נגד יהודים בתקופת השואה.

תחילה החוק כלל עונש מאסר למי שמפר אותו. ביוני האחרון הודיעה ממשלת פולין כי היא משנה את החוק בעקבות לחץ מצד ישראל וארצות הברית. נתניהו הסביר אז כי ישראל ניהלה מגעים חשאיים עם פולין במשך כמה חודשים אחרי אישור החוק.

הפופולריים