למרות המתיחות: ראש ממשלת פולין יגיע לישראל השבוע

למרות המתיחות: רה"מ הפולני יגיע לישראל השבוע
גורמים ישראליים המעורים בנושא אישרו לכאן חדשות כי מתאוש מורבייצקי ישתתף בכינוס וישיגראד. לפני כניסת השבת פרסם רה"מ נתניהו הבהרה לדבריו שנאמרו בתדרוך עיתונאים לפיהם 'פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים' ולא כל האומה הפולנית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומטאוש מורבייצקי
צילום: AP Photo/Michael Sohn

על אף המשבר בין ישראל לפולין בימים האחרונים, ראש הממשלה הפולני מתאוש מורבייצקי צפוי להגיע לישראל השבוע עבור כינוס ועידת וישיגראד. כך אומרים היום (שבת) גורמים ישראליים המעורים בנושא לכאן חדשות.

זמן קצר לפני כניסת השבת פרסם ראש הממשלה נתניהו הבהרה באנגלית לדבריו שנאמרו בתדרוך עיתונאים לפיהם 'פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים'. נתניהו הדגיש כי אמר כך, ולא כי כל האומה הפולנית שיתפה פעולה עם הנאצים. בפולין ביקשו הבהרות על דבריו של נתניהו ואף זימנו את השגרירה לשיחת נזיפה במשרד החוץ. בישראל קיוו כי לאחר פרסום ההבהרה יהיה ניתן לשים סוף למשבר בין המדינות.

ביום חמישי האחרון נפגש נתניהו עם ראש הממשלה הפולני מורבייצקי, לראשונה מאז חוק השואה הפולני. בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי השניים דנו בשיתוף הפעולה בין המדינות בתחומי הטכנולוגיה, הכלכלה והביטחון.

כינוס וישיגראד עצמו יתקיים בימים שני ושלישי, בירושלים ובבאר שבע, וצפוי לכלול דיונים על שיתופי פעולה אפשריים בין המדינות בתחומים שונים - סייבר, ביטחון, כלכלה ועוד. הפסגה עצמה מתקיימת בישראל על אף שהיא לא חלק מחברות הוושיגיראד, שכוללת את סלובקיה, פולין, הונגריה וצ'כיה. אל הכינוס יגיעו ארבעת ראשי המדינות - פטר פלגריני מסלובקיה, מורבייצקי מפולין, ויקטור אורבן ההונגרי, ואנדריי באביש מצ'כיה.

הפופולריים