המשבר עם פולין: "נתניהו הבהיר כי הציטוט שגוי"

המשבר עם פולין: "נתניהו הבהיר כי הציטוט שגוי"
ראש הממשלה הפולני התייחס לראשונה לסוגיה והדגיש כי הוא וממשלתו ימשיכו להילחם נגד הפצת שקרים שקשורים להיסטוריה שלנו. "עדיף לשמור על קור רוח במצבים כאלה", הדגיש מורבייצקי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומטאוש מורבייצקי
צילום: AP Photo/Michael Sohn

ראש הממשלה של פולין מטאוש מורבייצקי התייחס היום (ראשון) בפעם הראשונה למשבר שנוצר עם ישראל, בעקבות אמירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידה שבה השתתף בוורשה. "נתניהו הבהיר שמדובר בציטוט שגוי, עדיף לשמור על קור רוח במצבים כאלה ולנקוט באמצעים הנכונים מבחינה דיפלומטית", אמר מורבייצקי.

ראש הממשלה הפולני הדגיש כי הוא וממשלתו ימשיכו "להילחם נגד הפצת שקרים שקשורים להיסטוריה שלנו". הוא ציין בדבריו כי אחרי ההבהרה של נתניהו, ראש הממשלה הישראלי מחויב להצהרה של שתי המדינות בנושא חוק השואה. 

אתמול אמרו גורמים ישראליים, המעורים בנושא, לכאן חדשות כי על אף המשבר, ראש הממשלה הפולני צפוי להגיע לישראל השבוע עבור כינוס ועידת וישיגראד. זמן קצר לפני כניסת השבת פרסם ראש הממשלה נתניהו הבהרה באנגלית לדברים שאמר בתדרוך עיתונאים לפיהם "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים".

נתניהו הדגיש כי אמר כך, ולא כי כל האומה הפולנית שיתפה פעולה עם הנאצים. בפולין ביקשו הבהרות על דבריו של נתניהו ואף זימנו את השגרירה לשיחת נזיפה במשרד החוץ. בישראל קיוו כי לאחר פרסום ההבהרה יהיה ניתן לשים סוף למשבר בין המדינות.

ביום חמישי האחרון נפגש נתניהו עם ראש הממשלה הפולני מורבייצקי, לראשונה מאז חוק השואה הפולני. בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי השניים דנו בשיתוף הפעולה בין המדינות בתחומי הטכנולוגיה, הכלכלה והביטחון.

כינוס וישיגראד עצמו יתקיים בימים שני ושלישי, בירושלים ובבאר שבע, וצפוי לכלול דיונים על שיתופי פעולה אפשריים בין המדינות בתחומים שונים - סייבר, ביטחון, כלכלה ועוד. הפסגה עצמה מתקיימת בישראל על אף שהיא לא חלק מחברות הוושיגיראד, שכוללת את סלובקיה, פולין, הונגריה וצ'כיה. אל הכינוס יגיעו ארבעת ראשי המדינות - פטר פלגריני מסלובקיה, מורבייצקי מפולין, ויקטור אורבן ההונגרי, ואנדריי באביש מצ'כיה.

הפופולריים