פרסום ראשון: ראש ממשלת פולין לא יגיע לישראל

פרסום ראשון: ראש ממשלת פולין לא יגיע לישראל
נתניהו שוחח היום עם מתאוש מורבייצקי לראשונה מאז פרוץ המשבר בין המדינות, אך למרות זאת ראש הממשלה הפולני החליט שלא להגיע לוועידת וישיגרד שתתקיים בארץ השבוע. שר החוץ שלו ימלא את מקומו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומטאוש מורבייצקי
צילום: AP Photo/Michael Sohn

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

על רקע המשבר המתחדש בין ישראל לפולין, החליט היום (ראשון) ראש הממשלה הפולני, מתאוש מורבייצקי, שלא להגיע השבוע לארץ כדי להשתתף בוועידת וישיגראד. זאת, למרות שראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי בדבריו בוורשה התכוון כי פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ושלא התייחס לאומה הפולנית כולה. השניים אף שוחחו בטלפון היום.

בשיחה בין השניים, הבהיר מורבייצקי כי הבהרתו של נתניהו בעניין ההתבטאות מהשבוע שעבר אינה מספקת - ולכן הוא לא יגיע השבוע לפסגה בישראל. נתניהו נתן הבהרות לפולנים שלוש פעמים: באמצעות השגרירה, בהודעה מיום שישי ובשיחת הטלפון היום. עם זאת, בלשכת ראש ממשלת פולין הבהירו שמבחינתם אין להם בעיה להיפגש "אולי בהמשך, אולי אחרי הבחירות". בפולין התלבטו בימים האחרונים האם לבטל לגמרי את הנוכחות הפולנית בפסגה, אך החליטו בסופו של דבר רק להוריד את דרג ההשתתפות - לשר החוץ.

ראש הממשלה הפולני התייחס הבוקר בפעם הראשונה למשבר ואמר כי "נתניהו הבהיר שמדובר בציטוט שגוי, עדיף לשמור על קור רוח במצבים כאלה ולנקוט באמצעים הנכונים מבחינה דיפלומטית". מורבייצקי הדגיש כי הוא וממשלתו ימשיכו "להילחם נגד הפצת שקרים שקשורים להיסטוריה שלנו". הוא ציין בדבריו כי אחרי ההבהרה של נתניהו, ראש הממשלה הישראלי מחויב להצהרה של שתי המדינות בנושא חוק השואה. 

למרות השיחה וההצהרה של מורבייצקי, בחר האחרון שלא להגיע לפסגת ה-V4. במקומו ישתתף שר החוץ של פולין. הפסגה תתקיים ביום שלישי הקרוב וישתתפו בה גם ראשי ממשלת צ'כיה, סלובקיה והונגריה.

גורם מדיני אמר בעקבות ההודעה הפולנית: "כינוס וישיגראד יתקיים כמתוכנן על אף אי הגעתו של ראש ממשלת פולין. אנחנו שמחים לארח את שר החוץ הפולני במקום ראש הממשלה, ומקווים שהוועידה תהיה הצלחה. אנחנו מבינים שגם בפולין מתקיימת מערכת בחירות".

הפופולריים