ישראל כץ: "האנטישמיות הייתה טבועה בפולנים לפני השואה, במהלכה ואחריה"

ישראל כץ: "הפולנים לקחו חלק בהשמדת היהודים"
בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב תוקף כץ את פולין ואמר: "אי אפשר לשנות אמת היסטורית". פרסום ראשון: בעקבות הדברים - פולין שוקלת לבטל לגמרי את הביקור בישראל. שגריר פולין בישראל: "מדהים ששר החוץ החדש מצטט הערה כזו גזענית ומבישה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישראל כץ
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: פולין שוקלת לבטל את הגעתה לפורום וישיגרד בעקבות דבריו של ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ, כך פורסם היום (שני) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. המשבר החריף, לאחר שכץ שרק אתמול מונה לתפקיד ממלא מקום שר החוץ, התבקש בתכנית טלוויזיה בערוץ I24NEWS להתייחס לנושא, ואמר כשהוא מצטט את יצחק שמיר: "הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אימם". כמו כן, שגרירת ישראל בפולין עשויה להיקרא לשיחת נזיפה בעקבות הדברים.

סגן שר החוץ הפולני צייץ הלילה בחשבון הטוויטר שלו כי מדובר בהתבטאות "בטעם רע". שגריר פולין בישראל צייץ: "הדברים אינם מתקבלים על הדעת". זאת לאחר שראש ממשלת פולין ביטל אמש את השתתפותו בוועידה בעקבות דברי נתניהו שגרמו למשבר. 

כץ התראיין היום לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, והתייחס לאמירתו אמש: "אי אפשר לשנות אמת היסטורית. הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, לקחו חלק בהשמדת היהודים בשואה. פולין הייתה לבית הקברות הגדול של העם היהודי, יש רק אמת היסטורית אחת. האנטישמיות הייתה טבועה בפולנים לפני השואה, במהלכה ואחריה. אפשר וחשוב לקיים קשרים עם ממשלת פולין, לטובת האינטרסים של מדינת ישראל. אבל אסור לשכוח את העבר ואסור לפגוע במורשת וזכר קורבנות השואה.

"לא אמרתי שכל הפולנים היו שותפים, אבל חלק גדול מהם. פורום וישנגרד הוא פורום חשוב אבל צריך לקיים אותו על בסיס אמת היסטורית".

האזינו לריאיון המלא עם ישראל כץ

בהמשך, הביע ממלא מקום שר החוץ את דעתו על השלום האמריקנית, ואמר: "כמי שמלווה את התחום המדיני הרבה מאוד שנים, היו תמיד חילוקי דעות מדיניים בין ישראל לארצות הברית, זה לגיטימי. האיש שמתנגד לכל שמץ של יוזמה שיש בה בסיס מדיני של משא ומתן הוא אבו מאזן. כאשר הכיר טראמפ בירושלים כבירת ישראל, הוא גידף אותו וסירב לפגוש סגנו בביקורו באזור. הוא הכריז מלחמה על העובדה שירושלים היא לא רק ערבית. אבו מאזן לא ויתר גם על זכות שיבה לצאצאי חמישה מיליון פליטים פלסטיניים".


כץ תקף את בני גנץ, וטען כי "לפני שנדבר על 'תוכנית המאה', נדבר על מי שמתיימר להיות ראש ממשלה, בני גנץ, שכבר בריאיון הראשון שלו התנדב לאמץ את תוכנית ההתכנסות של קדימה. תוכנית שדיברה על פינוי 100 אלף מתיישבים, זאת בניגוד לכל הלקחים".

עוד התייחס חבר הקבינט להחלטה לקזז את הכספים שמועברים מהרשות הפלסטינית למחבלים: "זו החלטה מתבקשת מוסרית. משפחת הרוצח של אורי אנסבכר, הולכת לקבל מאבו מאזן כסף לכל ימי חייה. זאת תמיכה ורוח גבית לטרור. קיבלנו אתמול את ההחלטה לקצץ מעל חצי מיליארד שקלים, באופן מדורג בהתאם לתשלומים שיבוצעו שם. אנחנו בהחלט גם נרחיב אותה אם יהיו לנו נתונים נוספים על תשלומים נוספים. לא נתפשר בדבר הזה".

שגריר פולין בישראל מרק מגירובסקי הגיב בחריפות לדברים וכתב בחשבון הטוויטר: "זה מדהים ששר החוץ החדש של ישראל מצטט הערה כזו גזענית ומבישה. זה בלתי מתקבל על הדעת".

הפופולריים