פולין מאיימת: אם ישראל לא תתנצל – נחריף את התגובה

פולין מאיימת: אם ישראל לא תתנצל, התגובה תחריף
בוורשה עדיין דורשים לקבל התנצלות על דבריו של השר ישראל כץ, ומגעים בעניין מתנהלים בין משרדי החוץ של המדינות. גורם פולני: "למרות תחושת השקט, התבטאות נוספת של גורם ישראלי רשמי עלולה לגרום להידרדרות נוספת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אירוע בפולין לזכר קורבנות השואה
צילום: צילום: אי-פי

ממשלת פולין עדיין דורשת לקבל מישראל התנצלות רשמית על דבריו של ממלא מקום שר החוץ, ישראל כץ, שהאשים כי הפולנים "ינקו אנטישמיות מחלב אימם". היום (שלישי) פורסם בכאן רשת ב כי בוורשה מוכנים לחכות יומיים או שלושה להתנצלות ישראלית, והמגעים בעניין מתנהלים בין משרדי החוץ של המדינות.

בפולין אף איימו כי אם לא תתקבל התנצלות מישראל, הם מתכוונים להחריף את תגובתם. עם זאת, מהלך של החזרת השגריר הפולני מישראל לפולין לא נמצא כרגע על הפרק. גורם פולני הזהיר ואמר: "למרות התחושה כרגע של שקט, התבטאות נוספת של גורם ישראלי רשמי כזה או אחר עלולה לגרום להידרדרות נוספת".


היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש עם מקביליו מצ'כיה, סלובקיה והונגריה. הפגישות יתקיימו באופן אישי, במקום ועידת וישגרד שתוכננה במקור. הוועידה בוטלה אחרי שפולין הודיעה כי היא מסירה את השתתפותה בה בעקבות המשבר הדיפלומטי עם ישראל.

בתוך כך, ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, הודיע הלילה שיפעל להגדיל את התקציב של "המכון לזיכרון לאומי בפולין" (IPN) ולהעביר אליו כספים נוספים. המכון אחראי על "שימור שמה הטוב של פולין" בכל הנוגע למלחמת העולם השנייה, ועל הגשת מידע לתובע הכללי במדינה על מנת להעמיד לדין דוברים שעברו על חוק השואה המקומי.

אמירתו של השר כץ הייתה בריאיונות לשני כלי תקשורת בישראל והוא ציטט דברים שאמר בשעתו ראש הממשלה יצחק שמיר. עוד בטרם התבטא השר כץ בסוגיית השואה, שררה מתיחות בקשרים בין פולין לישראל על רקע דברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא זה בשולי ועידת ורשה.

תחילה החליט ראש ממשלת פולין לבטל את בואו לישראל, ולשלוח במקומו את שר החוץ שלו, יאצק צ'פוטוביץ'. אלא שדברי כץ, כאמור, הביאו להחרמה מוחלטת של הוועידה מצד פולין. סגנו של שר החוץ של פולין כתב הלילה בטוויטר כי התבטאותו של השר כץ לוקה בטעם רע. שגריר פולין בישראל כתב כי הדברים אינם מתקבלים על הדעת.

הפופולריים