הליכוד על האיחוד: יקימו ממשלת שמאל בתמיכת המפלגות הערביות

הליכוד על האיחוד: יקימו ממשלת שמאל עם הערבים
במערכת הפוליטית מגיבים לחיבור בין ראשי יש עתיד וחוסן לישראל - הליכוד וש"ס תוקפים, בשמאל מברכים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

‏לאחר ההודעה הבוקר (חמישי) על איחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד בבחירות הקרובות, במערכת הפוליטית מגיבים. בליכוד הגיבו ראשונים ואמרו כי "הבחירה ברורה: זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו".

שרת המשפטים איילת שקד התראיינה בכאן רשת ב וקבעהכי הימין החדש לא תסכים להצטרף לממשלה בראשות חוסן לישראל-יש עתיד: "אנחנו חד משמעית לא נצטרף לממשלת גנץ-לפיד. זו ממשלה של מצפן ללא חץ צפון, יש שם שמאל קיצוני. כולם מבינים היום שמה שחשוב זה הגוש. בכל הסקרים שכולם עשו ראו שהאיחוד הזה לא מעלה במנדט אחד את גוש השמאל, להיפך - זה אפילו פוגע. במקרה הזה צדק ראש הממשלה שאמר זה לא כל כך משנה איך השמאל מחלק את הקולות שלו".

בש״ס גם תקפו והביעו שוב את תמיכתם בראש הממשלה בנימין נתניהו - ״החיבור הזה מסוכן ליהדות. גנץ שתומך בנישואים אזרחיים ותחבורה בשבת חבר ללפיד ששנאתו ליהדות ולדתיים היא אומנתו. הזהות היהודית במדינת ישראל בסכנה ואנחנו ניאבק בכל כוחנו למנוע מהם להקים ממשלה. ש״ס תומכת בבנימין נתניהו לראשות הממשלה.״

ארז תדמור, דובר מטה ההסברה של הליכוד, התראיין בכאן רשת ב ואמר: "להיות ראש ממשלה בישראל ולהיות פוליטיקאי זה הרבה יותר מאשר להיות איש צבא. אני חושב שניסיון העבר שלנו עם רמטכ"לים בפוליטיקה בדרך כלל לא היה טוב, בדרך כלל זה הסתיים בפיאסקו, לעיתים בהתרסקות, עיין ערך מקרה אהוד ברק, עיין ערך מקרה אמנון ליפקין שחק, שהגיע על כנפי הבטחה גדולה כרמטכ"ל לשעבר וכשל לחלוטין במערכת הפוליטית, וראינו את זה עם אהוד ברק שכשל לחלוטין במערכת הפוליטית והביא את הקדנציה הגרועה ביותר של איזשהו ראש ממשלה ישראלי". 

תדמור תקף גם את גבי אשכנזי שהודיע על הצטרפותו לאיחוד: "הוא לא פתח יותר מדי את פיו מאז שעזב את תפקידו כרמטכ"ל. כל הפרשנויות שנשמעו מצד אנשים שקרובים אליו, לדוגמה אמנון אברמוביץ'. ההערכות ששמענו מצידו הן עובדות שמאל מובהקות".

בנוסף על כך, תדמור גם תקף את שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון ואמר כי "בעשור האחרון הוא הציג עמדות ימין, כשר ביטחון הוא בלם את בני גנץ עם תכנית הנסיגה המופקרת הזו, אבל מעשית הוא מסכים לרוץ עכשיו, שכח את ערכיו, מפנה עורף למה שהוא אמר שהן עמדותיו בעשור האחרון, והולך עם בני גנץ שיקדם תכנית שמאל מובהקת. אני לא חושש אבל אני כן מאוד דרוך ויודע מה מוטל פה על הפרק - עתיד ישראל, ביטחון המדינה וביטחון העם".

מפלגת ארץ חדשה של אלדד יניב מסרה: "גנץ-לפיד-אשכנזי-בוגי - צאתכם לשלום. הוא יעשה הכל כדי לסיים עם 61. ליכוד. חרדים. ימין. המתנחלים והחרדים יקבלו פסקת התגברות למנוע גיוס וגיור ולהשתולל בשטחים בלי בג״צ. והוא יקבל חוק צרפתי ושחרור מהכלא. נלחמנו שנתיים ברחובות וניצחנו. יש כתבי אישום. עכשיו האחריות שלכם היא להילחם ולנצח אותו בבחירות".

‏כמו כן, במפלגה חזרו על הודעת הפרישה שלהם מהמרוץ הפוליטי שפורסם אתמול ואמרו כי "המפלגה תתמודד לכנסת, כשנוצרה הזדמנות אמת לסיום שלטונו המושחת והמסית של נתניהו, נגדו נלחמנו שנתיים ברציפות ברחובות. עכשיו הגיע זמנכם לנצחו בקלפיות".

גם במרצ בירכו על האיחוד כשיו״ר תמר זנדברג אמרה: ״ברכות לאיחוד המרכז שיהווה חלופה לליכוד. מול ממשלת ליכוד כהניסטים צריך ממשלת שמאל-מרכז ושמאל זה מרצ״.

האזינו לריאיון עם ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי

ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי הגיב לאיחוד ולרעיון הרוטציה בתפקיד ראש הממשלה בין לפיד לגנץ בריאיון בכאן רשת ב ואמר כי "התפקיד הוא לא קריוקי. הוא לא תפקיד שכל שנתיים מחליפים. הוא תפקיד עם עומק מקצועי, עם אחריות גדולה. אני מעדיף לראות את נתניהו כראש ממשלה מנוסה שמנווט את מדינת ישראל כעשור. מפלגת הבית היהודי כבית פוליטי שנאמן לכלל החברה הישראלית ולציונות הדתית תהיה על ידו כשותף הנאמן, כך אני מקווה, בממשלה הבאה".

על רשימת הרמטכ"לים המאוחדת של גבי אשכנזי, בני גנץ ומשה יעלון סיפר: "אני מכיר ומוקיר את שלושת האנשים הללו מהם שהיו חבריי, מהם שהיו מפקדיי.יחד עם זאת דעותינו בעניינים המדיניים בחלקם דומות, בחלקם שונות ואני אבחר בפעם הראשונה בבית היהודי המאוחד ובפעם השנייה בראש הממשלה בנימין נתניהו להמשיך ולהנהיג את מדינת ישראל".

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בירך על האיחוד בין המפלגות בציוץ בטוויטר: "מברוק לגנץ ולפיד! שהתגברו על המכשולים, גילו אחריות ויצרו איחוד כוחות עם סיכוי למהפך. הבחירה היא בין ממשלה מושחתת שכבולה בידי כהניסטים וגזענים, לבין ממשלה שתוכל להחזיר אותנו לישראל חזקה, נאמנה להכרזת העצמאות. מבחן היישום והנצחון עוד לפניהם. מגיעה להם ברכת הצלחה".

במפלגת ישראל ביתנו לא חיכו וגם תקפו את האיחוד: "מהבוקר יש לנו מצד אחד מפלגת שמאל עמוסת גנרלים, מפלגת 'סידור עבודה', ללא שום סדר יום אמיתי, אידיאולוגיה ודאגה לאזרח הפשוט ומצד שני גוש ימין עמוס בגורמים דתיים קיצוניים. רק ישראל ביתנו חזקה בממשלת הימין הבאה תוכל לטפל בנושאים של דת ומדינה, עלייה וקליטה ולמנוע את התפשטות והתחזקות של הכפייה הדתית".

ממפלגת הבית היהודי-האיחוד הלאומי נמסר: "הבוקר הוכח כי פעלנו באחריות הגדולה ביותר לשמירה על הציונות הדתית וגוש הימין כולו. כעת ברור כי אל מול הסכנה הברורה של ממשלת שמאל בראשות גנץ וקידום תוכנית ה-100 של טראמפ חייבים מפלגה ציונית דתית חזקה - היחידה שניתן לסמוך עליה שתשמור על נתניהו בימין".

הפופולריים