נתניהו: "מנסים להוציא אותי מהמגרש במשחק לא הוגן"

נתניהו: "השמאל מנסה להוציא אותי מהמגרש"
ראש הממשלה נואם בכנס הצגת קמפיין הליכוד, אחרי שוועדת הבחירות אסרה להעביר את דבריו בשידור חי. לפני שעלה לבמה לחץ את ידו של יריבו ומספר 3 ברשימת המפלגה, גדעון סער: "הניצחון לא מונח לנו בכיס"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נאום נתניהו בהצגת קמפיין הליכוד
צילום: צילום: אהרון קרוהן, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא הערב (שני) נאום בכנס השקת קמפיין הבחירות של הליכוד באירוע בכפר המכבייה, והאשים כי השמאל והתקשורת "משחקים משחק לא הוגן" כדי לנצח בבחירות. "הם מנסים להוציא אותי מהמגרש", קבע נתניהו. עוד לפני הנאום, נרשמה לחיצת יד בין ראש הממשלה לבין גדעון סער, על רקע ההתנצחות בין השניים סביב התמודדותו של האחרון בפריימריז בליכוד.

בחירות 2019 – בואו להכיר את המפלגות, המועמדים וכמה עובדות שלא ידעתם 
נתניהו התייחס בנאום להחלטת היועץ המשפטי לממשלה להעמידו לדין בגין שוחד כפוף לשימוע, ופנה לפעילי הליכוד: "ראיתם לבד -  לא היה שום דבר חדש בהאשמות הסרק נגדי. עוד לפני שהצגתי את האמת מגדל הקלפים החל לקרוס, וכשתהיה לי ההזדמנות להציג את העובדות הוא יקרוס כליל. אבל זה יקרה רק אחרי הבחירות.  בינתיים יש סכנה אמיתית שכמה מתומכינו יישארו בבית או לא יצביעו לליכוד. מי שמקטין את הליכוד –  צריך לדעת שהוא מעלה את השמאל לשלטון. אסור לתת לזה לקרות".


"אני חייב לומר ביושר, הניצחון בבחירות לא מובטח ולא בכיס", המשיך נתניהו. "זה לא יהיה פשוט. זה יהיה קרב קשה מאוד כי אני לא זוכר - ויש לי כבר ניסיון - התגייסות כזו של השמאל והתקשורת שבדרך כלל אין הבדל ביניהם. הם יודעים שמול ההישגים הכבירים שלנו, הם לא יכולים לנצח אותנו במשחק הוגן. אז הם משחקים משחק בלתי הוגן. הם מנסים להוציא אותי מהמגרש כדי שהליכוד והימין יפלו מהשלטון". 

ראש הממשלה עבר לתקוף את ראשי מפלגת כחול לבן: "לפיד וגנץ, אל תתביישו. אתם שמאלנים וזה בסדר, מותר להיות שמאל. אסור להסתיר את זה מהבוחרים שעומדים לקבוע את המנהיגות של המדינה. תעמדו מאחןרי העמדות שלכם, כפי שאנחנו עומדים מאחורי העמדות שלנו. לפיד וגנץ בעד עקירת יישובים ואנחנו נגד".

"לא הופעל לחץ כזה על שום ראש ממשלה", טען נתניהו. "לפיד וגנץ היו קורסים תוך רבע שעה. אצלי זה לא קרה, וכשאני ראש ממשלה זה גם לא יקרה. לא נעקור יישובים וזו עמדת ברזל של הליכוד והתחייבות שלי כראש ממשלה מטעם הליכוד. לפיד וגנץ תמכו בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. גנץ אמר שהאיראנים לא יבנו פצצות אטום כי הם רציונלים. הוא חושב שמשטר האייתוללות הוא רציונלי. זה הזוי. לפיד אמר שלהתנגד להסכם זו טעות אסטרטגית. אוי לנו אם שני אלה יהיו ראשי ממשלה".

במפלגת כחול לבן הגיבו למתקפה של ראש הממשלה ומסרו: "נתניהו ממשיך להסית ולשקר. הוא מוכן להגיד הכל כדי להסיט את הדיון מהחקירות ומכתבי האישום שניצבים נגדו. נתניהו יודע שבעוד שנה הוא הולך למשפט, הוא יודע שזמנו עבר. במקום לעסוק בקריסת מערכת הבריאות, בתורים במיון וביוקר המחייה, הוא עסוק רק בעצמו. ישראל מחכה למנהיגות ערכית ואחראית שתעסוק בחיי האזרחים ולא בנאומי שיסוי והסתה".

נתניהו אמר שנסע לאפגניסטן - ומיהר לתקן

במהלך נאומו, אמר ראש הממשלה כי נפגש בעבר עם מנהיגים באפגינסטן - אך מיהר להבהיר שמדובר היה בטעות, וכי התכוון לנקוב בשמה של אזרבייג'אן. נתניהו אמר שהוא נפגש עם מנהיגי העולם "בבייג'ינג, בטוקיו, בצ'אד, בעומאן ובאפגניסטן".

תחילה, בלשכתו של נתניהו לא ענו לשאלת כאן חדשת אם אכן התכוון בדבריו לאפגניסטן. מאוחר יותר הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "‏התכוונתי אזרבייג׳ן, אבל מי יודע? אולי בקדנציה הבאה".


לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, החליט יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, שהנאום לא יועבר בשידור חי - אלא בהשהייה של 10 דקות, כדי להימנע משידור תעמולה. בתגובה לעתירה שהגישה מפלגת העבודה, קבעה הוועדה כי בטווח הזמן הזה יוכלו כלי התקשורת לברור את התכנים החדשותיים בנאום, ולהימנע משידור תעמולת בחירות. 

מלצר נימק את ההחלטה ומסר: "לא מצאתי לנכון לאסור את השידור, ככל שגופי השידור יבקשו לשדרו, ואין זאת חובתם כמובן, בכפוף לכך שהדברים שיסוקרו יהיו בגדר חדשות ולא בגדר תעמולת בחירות. יחד עם זאת, בראי השידורים הקודמים של נאומי ראשי הרשימות כולם, שלא הוגשו כנגדם עתירות בפניי, אני קובע כי אין לשדר את הכנס בשידור חי - אלא בהשהייה של 10 דקות לפחות".


נתניהו הגיב להחלטה בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "‫כל ערב ערוצי התעמולה של השמאל נותנים במה מלאה למפלגת השמאל של לפיד וגנץ. רק במקרה של הליכוד זה 'תעמולת בחירות'. היכנסו לפייסבוק שלי בשעה 20:00 והצטרפו לנאום המלא שלי - בלי דיליי ובלי צנזורה‬".

במפלגת העבודה, שהגישה את העתירה נגד שידור נאומו של ראש הממשלה, בירכו על החלטתו של מלצר ומסרו: "תעמולת הבחירות של ביבי זה לא ניוז. טוב עשה כבוד השופט שעצר את הביזיון של שידורי תעמולת נתניהו מדי ערב במהדורות החדשות".

 

הפופולריים